A kijelentésre egy, a mezőgazdaság termelékenységéről készített tanulmány kapcsán került sor, melyet több szervezet, köztük Szövetségi Mezőgazdasági Minisztérium Gazdasági Kutatószolgálata (USDA-ERS) készített.
A Global Harvest Initiative elnöke a kutatási eredményeket kommentálva elmondta: "kevesebből többet kell kihoznunk, melyekhez a hatékonyság, termelékenység növelését célzó intézkedések meghozatalára van szükség".
A jelenlegi becslések szerint 2050-re a föld lakossága 9,2 milliárdra növekszik, amire a mezőgazdaságnak sürgősen fel kell készülnie, elsősorban tudományos és technológiai kutatások folytatásával.
A tanulmány szerint ahhoz, hogy 2050-ig megduplázódjon az élelmiszertermelés, a mezőgazdasági ágazatban a teljes ipari termelékenység (total factor productivity) legalább 1,75 százalékosnak kell lennie. Ez azt jelenti, hogy ugyanannyi input mellett a termelésnövekménynek - elsősorban a technológia fejlődése miatt - évente átlagosan 1,75 százalékkal kell emelkednie. Az USDA-ERS becslései szerint 200-2007 között ez mindössze 1,4 százalékos volt. Ennek növeléséhez a termelékenységnek évente legalább 25 százalékkal emelkednie kell.
Jelenleg az elfogyasztott élelmiszerek 60 százalékát a gabona, valamint a gumós növények alkotják, a FAO előrejelzése szerint 2050-re ez az arány a húsfélék, és tejtermékek irányába fog eltolódni, miközben a növényi eredetű olajok fogyasztása is jelentősen emelkedni fog.