Harsányi Zsolt
Agrárszektor.hu: Milyen új technológiát kínálnak?
Harsányi Zsolt: Az egész világ fejlődik körülöttünk. A mezőgazdasági és építőipari gépek világában az innováció még gyorsabb, mint bármelyik másik iparágban. Mivel mi ezek forgalmazásával foglalkozunk, nagy hangsúlyt kell arra fektetnünk, hogy a fejlesztésekkel úgymond képben legyünk, és kövessük is azokat.
Az innováció az új gépeknek az új technológiákkal való felszerelése. Beszállítóinknál is komoly versenyhelyzetet okoz, illetve jelentős fejlesztéseket igényel az emissziós előírások betartása. 2011-től lép életbe például a traktor motoroknál a TIER III B károsanyag-kibocsátási normáknak megfelelő szabályozás, ami az összes 130 kW, vagy afölötti teljesítményű gépre vonatkozik. Nem állhat meg a fejlesztés az elektronika területén sem. Általános törekvés a gépek távdiagnosztizálása, távfelügyelete. Mindamellett, hogy tendencia a mezőgazdasági gépekben egyre fejlettebb technológiákat alkalmazni, nem szabad megfeledkezni arról sem, hogy a gépeket emberek kezelik, akik esetleg nincsenek tisztában a fejlesztések mibenlétével. Úgy kell tehát ezeket kialakítani és beépíteni, hogy felhasználóbarát, a gépkezelők számára is érthető, alkalmazható legyen.
A gépek kormányozhatóságát is ezekkel a berendezésekkel könnyítik meg, teszik egyszerűbbé. A fejlesztőknek, a gépgyártóknak egyre több technikát kell a gépekbe sűríteni, hogy a munka velük egyre könnyebbé váljon, mégis minél több folyamatot lehessen egyazon géppel elvégezni. Persze kezelő nélkül még nem mennek ezek az eszközök, bár már vannak ilyen tendenciák is.
A mi cégünk arra hivatott, hogy ezeket az újonnan beépített innovatív technológiákat üzemben tartsuk, illetve megtanítsuk vevőinknek. Éppen ezért szerelőinket is folyamatosan oktatjuk a technika, elektronika, pneumatika újdonságairól. Azok, akik 20 évvel ezelőtt jó szerelők voltak, nem biztos, hogy ma meg tudnak élni. Ha tetszik, ha nem, ezek a technikai dolgok egyre inkább beépülnek a mindennapjainkba, a szerelők számítógép nélkül nem tudják a munkájukat végezni, hiszen lassan a legegyszerűbb traktoron is laptopon keresztül kell állítani a kuplunghézagot. Mára a mezőgazdasági gépészet csatlakozott a "high-tech"-világához.
Asz.: Hogyan látja a hazai agrárszektor helyzetét?
H.Zs.: Az biztos, hogy az agrárium folyamatosan vesztett a részesedésből az egész gazdaságra vonatkoztatva. Magyarországon például 1900-ban az aktív népesség csaknem 60%-a dolgozott a mezőgazdaságban. Arányuk még 1950-ben is 50% volt, 2000-ben pedig már csak 7%. A XXI. századi világgazdaság jövőjének alakulása a termelésben résztvevők számának csökkenő tendenciája ellenére függ az agrárszektortól is, bár ennek súlya a világtermékben sokkal kisebb lett s valószínűleg tovább zsugorodik. Az agrárszektor, és a hozzá közvetlenül kapcsolódó szolgáltatások még mindig sok embernek adnak munkát. A megtermelt alapanyagokat fel kell dolgozni, a gépeket, amik segítségével termelünk, szervizelni kell. Az agrárszektort nagyon sok cég szolgálja ki, így az Axiál Kft. is.
Asz.: Milyen szolgáltatásokat kínálnak partnereiknek?
H.Zs.: Azzal a Henry Ford idézettel válaszolnék erre a kérdésre, amelyet két évtizeddel ezelőtt választottunk a cég vezérelvének: "A szolgáltatás fontosabb, mint a nyereség, a nyereség nem cél, hanem a szolgáltatás eredménye." Szolgáltatásaink igen sokrétűek, fontosnak tartjuk, hogy partnereinknek ne csak eladjuk a gépeket, hanem folyamatosan törődjünk velük az értékesítés után is. Alkatrész- és szervizhálózatunk országos lefedettségű, 14 telephellyel, példaértékű alkatrész-logisztikával állunk partnereink rendelkezésére. "Ötösfogatnak" nevezzük szolgáltatásaink összességét; a már említett szerviz- és alkatrészellátás mellett finanszírozással, gépbérlettel és használt gépek forgalmazásával is foglalkozunk. Leányvállalatunk, az Axial Financial Services hét pénzintézettel kötött megállapodást, és abban segíti ügyfeleinket, hogy forrást találjanak a gépekhez kapcsolódó különböző pénzügyi megoldásokhoz - elsősorban hitelekhez, lízingekhez, bérleti konstrukciókhoz vagy teljes körű vagyonbiztosításokhoz. Másik leányvállalatunk, a Manax Kft. gépek bérbeadásával foglalkozik, így gépvásárlás nélkül is lehetőség van a szezon közben jelentkező megnövekedett gépigények áthidalására.
Természetesen mindezek mellett számos extra szolgáltatást nyújtunk, a képzéstől kezdve egészen a mobil fékterem használatán át a vonalbafúróig. Mindezt azért, hogy a mi termékeinket vásárló partnereink kényszerű leállások nélkül végezhessék munkájukat.
Asz.: Mi az elvárása az agrárpolitikával szemben?
H.Zs.: Legyen tartósan kiszámítható. Az, aki ma elkezdte megszántani a földjét, jövő tavasszal beleveti a kukoricáját, jövő ősszel levágja, és azt a levágott kukoricát megszárítva elrakja mondjuk egy évre még, és utána megeteti a marhájával, ami marha utána megellik, és az abból másfél év után lesz fejőstehén, az elég hosszú távra gondolkodik. Semmi mást nem várunk el, csak azt, hogy az agrárpolitikusok ennek az időszaknak legalább a felével gondolkozzanak, és akkor mi is tervezhetünk, hogy egyáltalán érdemes-e elvetni a kukoricát.
Asz.: Mondana pár szót a törvényi szabályozásokról?
H.Zs.: A mai magyar mezőgazdaságban komoly kérdés a földkérdés, s majd később látjuk csak meg, milyen döntés születik ez ügyben. Körülbelül 250.000 hektár termőföld, erdőterület tulajdonviszonyai rendezetlenek, és az osztatlan közös földtulajdon kérdése bénítja a fejlődésre váró gazdaságokat.
Egy biztos, mi a mezőgazdasági vállalkozókat szolgáljuk ki, tehát a döntésben mi is érintettek leszünk, a mi jövőnk is nagymértékben függ tőle.
Asz.: Kívánnak-e új piacok felé nyitni?
H.Zs.: Folyamatosan figyelünk minden piacot, minden lehetőséget. Ha úgy érezzük, egy adott alkalom hasznos nekünk, akkor persze, megragadjuk az alkalmat. A mi szakmánkban megállni nem lehet, legfeljebb csak lebegni.
Asz.: Mit vár 2011-től?
H.Zs.: Fellendülést várok! Reményeim szerint a következő év sokkal jobb lesz, mint 2010, talán elérjük megint a 2006-os 2007-es forgalmakat. Ebben az évben minden egyes mezőgazdasági termelőeszköz nagyságrendekkel többet kopott, mint a megelőző években, és ezeket a kopott termelőeszközöket vagy megjavítják, és alkatrészes szolgáltatást vesznek igénybe, vagy újakat vesznek. Az biztos, hogy gépre szükség van. Az, hogy a géppiac is az elmúlt évének harmadára, negyedére esett vissza, mindenképpen azt jelenti, hogy vagy akkor volt sokkal jobb, vagy most kevés, azt mindenki döntse el. Az biztos, hogy gépet kell venni, hiszen az emberek nem fognak kapával, kaszával dolgozni. Amit vesznek, az el fog romlani, ami pedig elromlik, azt meg kell javítanunk. Bizakodó vagyok a jövőt tekintve.