Energia katasztrófától azonban nem kell tartani, a becslések szerint ugyanis egy rövid lejtmenet után, 2020 és 2035 között ismét napi 68 barrel körüli nyersolaj kitermeléssel lehet számolni.
Eközben azonban - elsősorban Kína miatt - jelentős emelkedés várható a keresletben, ami a cseppfolyós energiaforrások tekintetében legalább 20 százalékos kínálatbővülést tesz szükségessé. Ezt a készlethiányt az úgynevezett “azonosítatlan, nem konvencionális olaj" (Unidentified Unconventional Oil) termékeknek kell majd fedezniük - ide tartoznak a nehéz olajok és bitumenek, a márgaolajok, a márgagázok stb.
Az IEA mostani jelentése, amely tehát 2006-ra teszi az olajcsúcsot, jóval pesszimistább, mint a két évvel ezelőtti, amelyben még a hagyományos nyersolaj kitermelésének néhány évtizedig tartó lassú emelkedését prognosztizálták.
Most sem biztos azonban még a hagyományos, és a nem konvencionális olajkészletek reális nagysága, amely komoly bizonytalansági faktort jelent a hosszú távú előrejelzések számára. Mindent egybevetve azonban az olaj árának további emelkedését jósolja az ügynökség a következő évtizedekben, 2035-re a barrelenkénti 135 dollárt is elérve, amely árszintet közgazdászok a 2008-as gazdaság