Évtizedeken keresztül vettük, ittuk, folyattuk, egyszóval élveztük a mennyiségi termelés diadalát, míg az elavult szemlélet felett − a borokhoz hasonlóan − a közelmúltban pálcát nem tört a szakadatlan profittermelést időről időre opponáló történelem. A cirill feliratú pezsgőscímkékbe belefáradt generáció számára így új tanulási korszak kezdődik, mivel hamarosan Pannonfölde is ontja magából az egyedi érlelésű tételeket. Legalábbis tucatnyi hazai borász szerint, akik halkan, különösebb csinnadratta nélkül, közösen vágták fejszéjüket a kis tételszámú, egyedi érlelésű pezsgőkészítésbe.
A keresztapa
Az átlagos szilveszteri pezsgőfogyasztó választása a közelmúltban sem nagyon esett másra, mint hatalmas tartályokban készített ún. tankpezsgőkre, tekintve, hogy a hazai kínálat túlnyomó részét képezték, a többség számára megfizethető áron. A habzó italok irányába nyitó hazai borászok azonban újraértékelni látszanak piacot és szemléletet egyaránt.
"A jelenleg 2-3 hazai gyártású márkához képest már az idei év vége változást hoz, mivel éppen most töltjük le több mint tíz borászat első, limitált szériás, hazai alapborból készült tételeit." - tájékoztat Szentesi József, a boros berkekben örök újítónak ismert szakember.
A bérpezsgő készítésére itthon elsőként vállalkozó Bor és Pezsgő Kft. ügyvezetője engedélyek, pince és technológia birtokában ugyanis felhívást intézett borválasztékukat saját pezsgővel kiegészíteni szándékozó hazai borászok számára, akik közül 14-en jelezték érdeklődésüket, s ahogy fogalmazott, "izgatottak lettek, mint a gyerekek".
A csókaszőlő újraélesztésével a nemzetközi média figyelmét is kivívott Szentesi professzor szerint a hazai alapborokból készült (bordivatból kölcsönvett kifejezéssel) kézműves pezsgőket a legszebb francia hagyományok szerint palackban érlelték egészen mostanáig. Karácsonyra, szilveszterre készülnek el az egyéves érlelésű tételek, később azonban lesznek hosszabb érlelésűek is, mondja a bor- és pezsgőpiac innovációs pápája.
Kritikus tömeg
Pezsgőt készíteni azonban nem olcsó mulatság, ezt a tőkebefektetés lassú megtérülésével napi szinten tisztában lévő borászok is tudják. Ezres tételnél kezdődik az a mennyiség, amelynél megéri a vesződséget, mondja Váli Péter, badacsonyi borász.
Ezt erősíti meg Molnár Péter is, a tokaji Patrícius Borház borász-ügyvezetője, aki a helyi sajátosságok alapján hozzáteszi, a vendégeknek való kedveskedés fajta- és dűlőszelektált pezsgőtételekkel vélhetően Tokajban sosem lesz több, mint kuriózum. A tokaji elitborászatokat tömörítő Tokaj Renaissance szervezet elnöke ugyanakkor a többi borvidék kapcsán lát nagyobb lehetőséget a pezsgőben.
A palackos érlelésű pezsgő készítésébe alapvetően választékbővítés céljából vágnak a borászok, a borrajongók számára való kedveskedés vezérli őket. Ezen túlmenően azonban más szempontok is érvényre juthatnak. A pezsgő, különösen az egyedi, saját pezsgő mindig is kuriózumnak, presztízsértékűnek számított − jegyzi meg Szentesi József. Ha a kiemelt kategóriás borok vásárlóit sikerül meggyőzni a hazai pezsgőkben rejlő értékekről, üzletileg is jó lehetőséget adhat, és hozzájárulhat a borászat gazdálkodásának stabilitásához.
A kézműves, palackos érlelésű pezsgők a hasonló kategóriás borok szintjén találhatók, presztízsértékük a választott érlelési mód és a beltartalom mellett a fogyasztói árban és a tőkebefektetési igényben is megmutatkozik.
"Egy szép címke tervezése minimálisan 150 ezer, de sztár designer esetében akár fél millió forint is lehet. Ehhez jön a prémium pezsgőhöz dukáló minőségi dugó, aminek darabja 80-100 forintnál kezdődik, további 5-600 egy palack, erre jön még a tárolás és a bértechnológia, az egyéves érlelés költsége, és akkor még nem dobtam piacra, és nem kalkuláltam az általam hozott alapbor értékével sem, így végeredményben könnyen kijön a 3-4000 forintos minimális fogyasztói palackár. Ez az a szint, ami az én kezdő ezres tételemnél a nullszaldós vállalkozás ígéretével kecsegtet" − avat be a részletekbe Váli Péter.
Misszionáriusok - jövőbelátók
A palackos érlelésű pezsgők emellett a gasztronómiában is helyet követelhetnek maguknak. Hozzáértők szerint ugyanis jó eséllyel kiszoríthatják az aperitif jellegű pálinkafogyasztást annak indokán, hogy egy pohár illatos, netán gyümölcsös pezsgő sokkal kevésbé jelent frontális támadást az ízekre kihegyezett vendég érzékei ellen, mint egy pohár tüzes pálinka. S ha a meglehetősen szezonálisnak számító hazai pezsgőfogyasztás újabb keresleti támaszt kap, talán az éttermek is jól járnak.
A választékbővítés attitűdje mellett dicséretes a pezsgőkészítésbe vágó borászok fajtakísérleti misszionárius hozzáállása is. Nagy részük ugyanis nem a jól ismert nemzetközi borszőlőfajtákra (pl. chardonnay, pinot noir) építik a saját pezsgőválaszték alapjait, hanem a hazai fajtákra.
Ajánlatunk év végi koccintáshoz:
Budai Zöld pezsgő - Válibor
Hamburgi Muskotály pezsgő - Szentesi József
Hárslevelű pezsgő - Hummel pince
Furmint pezsgő - Demeter Zoltán, Tokaj Nobilis, Patrícius Borház, Szt. Tamás
Kéknyelű pezsgő - Matias Pince
Királyleányka pezsgő - Miklós Csaba
Zöldveltelini pezsgő - Rókusfalvy Pál
Hozzáértők a palackos erjedésű hazai pezsgők hasonló felfutását látják a közeljövőben, mint amilyen a pálinka esetén napjainkban tapasztalható. A kristálygömbolvasók szerint a következő 2-3 évben már százas nagyságrendben választhatunk a különleges minőségű hazai pezsgőkből.