Az egyik magyarázat szerint azért tudnak nagyobb hasznot húzni az amerikai etanolgyártók a mostani piaci fellendülésből, mint például brazil versenytársaik, mert cukor helyett ők kukoricából gyártják a bioüzemanyagot. A kukorica ára ugyan több mint két éves csúcsánál jár, ezzel szemben a cukor ára már a 30 éves rekordot döntögeti.
A határidős piacok azonban azt jelzik, hogy a helyzet megváltozhat, mivel cukrot jövő márciusi lejáratra 22 százalékkal olcsóbban lehet beszerezni, mint jövőhónapra. Ezzel szemben kukoricát csak fele ekkora különbözettel lehet későbbi lejáratra beszerezni a chicagói árutőzsdén, ami az amerikai etanolgyártóknak nem sok jót vetít előre.
De nem csak a hedge ügyletek utalnak arra, hogy hamarosan véget érhetnek a gyümölcsöző évek az amerikai gyártók számára, hiszen a finanszírozásukat támogatandó adókedvezmények is lejárnak idővel, csakúgy mint az importot korlátozó vámok is - elemzi a helyzetet az USDA. Az izmosan emelkedő élelmiszerárak ugyanis felvetik azt a morális kérdést is, hogy érdemes-e a mezőgazdasági termények ipari hasznosítását támogatni.
A legutóbbi hivatalos becslések szerint az USA gabonatermésének 40 százalékából idén etanol készül, szemben a tavalyi 35 százalékkal, amely 35 millió hektárnyi föld termésének felel meg. Ezt az élelmiszer lobbi már eddig is kifogásolta.