Nem szabad elfelejtenünk, hogy nem csak a szántóföldeken, illetve a gyümölcs fák között lehet növényeket, illetve élelmiszert termeszteni. Erre épp úgy alkalmasak, ráadásul egyre többen gondolkodnak is róluk, ezek a háztáji kertek. Azért fontos ez, mert közeleg a március, és ez az a hónap, amikor a talaj már felenged annyira, hogy érdemes rámenni az ősszel felásott területre.
A rengeteg csapadék, és fagyok nyílván nem kímélték a talajt, hiszen azon felfagyási károk jelentkezhettek, valamint az ereszcsatornák is tisztításra szorulnak, emellett a komposztálóban esett károk is le fogják kötni az embereket.
Emellett a konyhakertekben is jelentkeznek már a komolyabbnál komolyabb, sürgető feladatok, hiszen a szikkadt talajon már vethetjük a borsót, a hagymát, esetleg sárgarépát, petrezselymet. Azért is különleges ez az év, mert normál szituációban márciusra már a borsó is sorolna, de idén a sok csapadék miatt várni kellett a vetéssel, persze nem mindenhol, de az ország jelentős részén igen.
Azért tegyük, hogy a borsó vetésével amúgy sem nagyon lehet elkésni, hiszen vannak jópáran, akik az első vetés felszedése után még egyszer vetik a növényt, hiszen frissen jobb a borsóleves is illetve a főzelék is. Arra azonban figyeljünk oda, hogy ne az előző borsó helyére telepítsük az új borsónkat.
Van persze más lehetőség is a konyha folyamatos borsó ellátására. Akkor a fajtákat kell úgy összeválogatni, hogy érési sorrendben kövessék egymást. Ezt még lehet egy kicsit tovább finomítani a vetésidők eltolásával is, amit régen úgy neveztek hogy zöld futószalag.
Hogyan is csináljuk ezt?
Először javallott a rajnai törpével, a debreceni sötétzölddel, a debreceni világos zölddel, a konzervgyöngyével vagy az expressel kezdenünk, hiszen ezek sima magvú, szép gyöngyű fajták, melyek a hideget is jól tűrve hoznak kielégítő termést.
A velőborsókkal a gond az később érnek, magvaik ráncosabbak, illetve a környezeti hatásokra is sokkal érzékenyebbek. Ugyan azt nem szabad elfelejtenünk, hogy ízükben kimagaslóbbak a többinél, valamint a frissességüket is tovább megérzik. Ismertebb fajtái az Újmajori korai, Kelvedon csodája, Zsuzsi, Bella, Léda és a többi.
Hogyan ápoljuk?
A borsó esetében érdemes arra is odafigyelni, hogy a kert inkább napos oldalára vessük el, mivel a virágzást az árnyékos oldal jobban visszafogja, ami rontja a termés minőségét, valamint mennyiségét.
Nagyon fontos része a borsótermesztésnek a mechanikai gyomkorlátozás, tehát a kapálás, hiszen az eszköz a sorközöket tökéletesen fedi, így a gyomok nem tudnak rendesen kifejlődni.
Kártevők, valamint a kórokozók mentesítésével is foglalkoznunk kell, de kiskertben a vegyszeres permetezést jól át kell gondolnunk, emellett rengeteg riasztó növényt is kapni a piacon, valamint a fürkészdarazsak bevetése is egy érdekes eljárás lehet.
Nitrogéngyűjtő gyökérgümőivel pedig besegítenek a következő vetemény tápanyag-utánpótlásába is. Nem véletlen, hogy a nagyüzemi növénytermesztésben is kedvelt elővetemény volt, míg rá nem szoktak a négynövényes vetésváltásra.
Összességében tehát a borsó egy kiváló növény a háztáji kertekben való élelmiszer előállításra. Rengeteg lehetőség van benne, és a növényvédelem is tartogathat izgalmakat azok számára, akik hobbikertészkedéssel akarják elütni szabad idejüket.