Az MTI-hez eljuttatott közlemény szerint az agroüzemanyagok (biodízel, bioetanol) és bioenergia-hordozók iránti növekvő kereslet kielégítése nem járhat együtt azzal, hogy a biológiai sokféleség szempontjából értékes területeket intenzív művelésbe vonjanak. Az Európai Bizottságnak olyan jogszabályi környezetet kellene kialakítania, amely megköveteli, hogy a "zöld" energiaforrások ökológiai lábnyomának vizsgálatakor az élővilág sokszínűségére gyakorolt hatásokat is figyelembe vegyék.
A közleményből kiderült: három hazai természetvédő civil szervezet - a Magyar Madártani és Természetvédelmi Egyesület (MME), a Greenpeace és a Magyar Természetvédők Szövetsége (MTVSZ) - levélben fordult Fellegi Tamás nemzeti fejlesztési miniszterhez és Fazekas Sándor vidékfejlesztési miniszterhez, hogy hívják fel az Európai Bizottság figyelmét az agroüzemanyagokkal kapcsolatban felmerülő kockázatokra.
Az Európai Környezetpolitikai Intézet (EEB) legújabb tanulmánya felhívja a figyelmet az agroüzemanyagok növekvő felhasználásának 2020-ig várható környezeti hatásaira - fogalmaz a közlemény. A jelentés rámutat, az agroüzemanyag-előállítás célja pont a szén-dioxid kibocsátás csökkentése, azonban biodiverzitást csökkentő hatásuknál fogva 81-167 százalékkal nagyobb kárt okozhatnak éghajlatunknak, mint a fosszilis energiahordozók.