Japán az USA legnagyobb kukorica importőre, azonban a földrengés súlyos károkat okozott a kikötőkben és egyéb infrastruktúrákban, így kétséges, hogy a korábban várt mennyiséget valóban felvásárolja az ázsiai ország. Kukoricán kívül sertések esetében is Japán számít az Egyesült Államok legnagyobb vásárlójának, ennek megfelelően a vágóállat áprilisi határidős ára is 0,2% százalékkal, 88,15 cent/fontra csökkent.
Ugyanakkor szakértők szerint az áresés csak átmenti lesz, mivel várhatóan Japán nagyobb mennyiségű élelmiszerimportra szorul majd, a földrengés következtében súlyos károkat szenvedett mezőgazdasági területek miatt.
Az intézményi befektetők azonban egyelőre az eladás mellett döntöttek: a chicagói árutőzsdén becslések szerint mintegy 30 ezer kontraktusnyi kukoricát, 6 ezernyi szójababot, és 5000 ezer kontraktus búzát adtak el határidőre.
Szakértők szerint ezek a pénzek más eszközök felé vándorolnak egy időre, azt azonban nem lehet tudni, hogy mikor térnek vissza ismét a gabonapiacra.
Hónapok óta először csökken a májusi búza ára az elmúlt 200 nap átlagára alá a chicagói árutőzsdén - bushelenként 7,34 dollárra - melyet a technikai elemzők kilépési pontnak tekintenek, amely további áresést eredményezhet.
A márciusi búza ára egy nap alatt 2,7 százalékot zuhant, így három hónapon belül először csökkent 7 dollár alá.
Kukorica esetében, márciusi lejáratra szintén 2,5 százalékos áresés következett be, amely január óta a leggyengébb eredmény, míg a márciusi szójabab 1,7 százalékot zuhant.
A kávétól is elfordultak a befektetők: ennek megfelelően New Yorkban a májusi lejárat 2,2 százalékot, Londonban 3,6 százalékot esett. Kolumbia - a világ második legnagyobb arabica termelője - jelezte, hogy bár az elmúlt hónapok kedvezőtlen időjárása nem tett jót az arabica ültetvényeknek, de a cunami legalább nem tett kárt bennük.
A kakaó ára szintén csökkent: Londonban a májusi lejárat 0,7 százalékot, New Yorkkban 1 százalékot zuhant.