Agrárszektor.hu: Hogyan kezdett el gazdálkodni? Mióta foglalkozik ezzel a tevékenységgel?
Torma Gábor: 2008-ban kezdtem a gazdálkodást. Gyermekkorom óta foglalkozom ezzel a tevékenységgel. Szántóföldi növénytermesztésbe kezdtem, mivel többnyire szántó területeket tudtam bérelni és megvenni. Kis részt ugyan, de állatokkal is foglalkozom. Vegyes fajtájú szarvasmarha-állománnyal is rendelkezem. Négy darab hereford tehént, 2db limusin tehént, 5db vegyes fajtájú üszőt nevelek. A szénát saját magam állítom elő, idén pedig már vöröshere széna is terem, miután az AKG-s területekben 20% szálas pillangós takarmánynövényt kell vetnem.
Agrárszektor.hu: Hány hektáron termel jelenleg, ebből mennyi a saját? Mi minden terem a földjein?
Torma Gábor: Jelenleg 139 hektáron gazdálkodom, ebből nagyságrendileg 35 hektár saját tulajdonom. Ezeken a földeken búzát, kukoricát, napraforgót, zabot, pillangós növényeket termelek. A búza, kukorica, napraforgó közül legjobban a napraforgót éri meg termelni. Mindig magas az ára, és mindig el lehet adni. A növények aránya, sorrendje az AKG miatt viszonylag kötött: az őszi búza, kukorica, napraforgó együttes részaránya legfeljebb 60%, a többi pillangós növény.
Agrárszektor.hu: Hol tudja legjobban értékesíteni a terményeit?
Torma Gábor: Az értékesítést az Abaúji Olajmag Kft, és a Helyő Gabonamag Kft-n keresztül bonyolítom le. Mind a két termelői csoportnak tagja vagyok. A terményeket csak rajtuk keresztül értékesíthetem. Itt a közelben el tudom adni az IKR zrt.-nek, KITE, Szalagró, Szurotrade, Búzafood stb. cégeknek, azonban rendszerint nehézséget okoz, hogy elég messzire kell elhordanunk a terményeket, 25-50 km távolságra, és aratáskor mindig nyomottak az árak.
Agrárszektor.hu: Sokaknak rosszul sikerült az előző év, Önök hogyan zárták ezt az időszakot?
Torma Gábor: Nekem is nehéz volt, sokat küzdöttünk a belvízzel, rengeteg műveletlen terület keletkezett. A 2010-es évben a búza termésátlaga 8 mázsa körül alakult hektáronként, a korábbi években megszokott 30-40 mászához képest. Kukoricát 40 hektárt terveztem és egyet sem sikerült elvetnem. A területek körülbelül 50 százalékát be sem tudtam vetni, és amit el is vetettem, szinte csak negyed annyi termést hozott.
Sajnos vis maioros lett az összes parcellám, mely után megigényeltem a kárenyhítő juttatást, ez azonban csak a kiesett bevételeim 10%-át fedezte körülbelül.
Agrárszektor.hu: Mikor nyert a Fiatal Gazda pályázaton? Mire fordította az elnyert összeget?
Torma Gábor: 2008 őszén kaptam határozatot, hogy nyertem. Az elnyert összeget földvásárlásra, a gazdaság beindítására, és 2009 őszén kombájnvásárlásra fordítottam.
Agrárszektor.hu: Gyakran pályázik? Honnan értesül a lehetőségeiről?
Torma Gábor: Ez volt az első pályázatom. Erről a lehetőségről az interneten és újságokban értesültem.
Agrárszektor.hu: Milyen fejlesztéseket tervez a jövőben? Mik a célok?
Torma Gábor: Saját földterületeimet szeretném gyarapítani, többek között azért, hogy a környékbeli embereknek munkát tudjak adni. A termelési szerkezeten nem szeretnék változtatni, csak a színvonalát szeretném növelni. Terveim között szerepel egy jó minőségű gabonavetőgép vásárlása, mivel a jelenleg meglévő gépem régi, elavult. Gépparkom egy kombájnból, egy erőgépből, permetezőből, vetőgépből, pótkocsiból és magágykészítőből áll. Hiányzik azonban egy legalább 200 lóerő feletti erőgép, és persze a hozzávaló munkagépek.