Agrárszektor: Hogyan kezdett el gazdálkodni?
Családunk már generációk óta foglalkozik mezőgazdasági termeléssel. Gyerekkorom óta azt láttam, hogy a szüleim az állattartásban tevékenykednek. Így az évek során természetes dolognak tűnt, hogy én is kivegyem részemet az itthoni munkákból.
Agrárszektor: Mióta foglalkozik ezzel a tevékenységgel?
Mielőtt a vállalkozást elindítottam, az itthoni termelés családi gazdálkodás formájában működött. Ebben én még fiatal korom miatt nem vettem részt. 18 évesen az érettségi megszerzése után úgy gondoltam, hogy a mezőgazdaság irányában szeretnék tovább tanulni, hogy megfelelő végzettség megszerzésével jövedelmező tevékenységet végezhessek. 2008 óta évente 550-600 sertést hizlalok. Valamint 1 éve kezdtem szántóföldi növények, elsősorban gabonanövények termesztésébe.
Agrárszektor: Hány hektáron termel jelenleg, ebből mennyi a saját? Mi minden terem a földjein?
16 ha szántón kukoricát, árpát és búzát termesztettem az 1. évben, amit az itthoni hízlalás során fel is használok.
A 16 ha-ból 10 ha saját tulajdonban van, 6 ha bérelt.
Agrárszektor: Hol tudja legjobban értékesíteni a terményeit?
A vágási súlyt elért sertéseket a Pápai Hús Zrt felé értékesítem. Tavaly beléptem egy termelői szövetkezetbe, mely jelentősen megkönnyíti a piacon való érvényesülést.
Agrárszektor: Sokaknak rosszul sikerült az előző év, Önök hogyan zárták ezt az időszakot?
A tavalyi év sajnos számomra sem sikerült túl jól. A sertésárak kiszámíthatatlansága elég nagy fejtörést okozott. Mivel akkor még nem termeltünk elegendő gabonát, a magas gabonaárak sem könnyítették meg a dolgomat. Az állatjóléti támogatásokra szerencsére ekkor is számíthattam, így sikerült nyereségesen zárnom az évet.
Agrárszektor: Mikor nyert a Fiatal Gazda pályázaton? Mire fordította az elnyert összeget?
2008-ban pályáztam. Az elnyert összegből először a rendelkezésemre álló épületet töltöttem fel hízóállatokkal és takarmányt vásároltam. A termelés előrehaladtával termőföldet és traktort vásároltam.
Agrárszektor: Gyakran pályázik? Honnan értesül a lehetőségeiről?
Jelenleg várom azokat a pályázati lehetőségeket, melyek az olyan fiatal gazdálkodókat, mint amilyen én is vagyok, tovább segítik abban, hogy érvényesülhessenek az agrár ágazatban. Amennyiben lesz lehetőség állattartó telepek korszerűsítésére, mindenképpen pályázni szeretnék.
Agrárszektor: Milyen fejlesztéseket tervez a jövőben? Mik a célok?
Szeretném a gazdaság méretét növelni. A gazdasági épületet szeretném minél korszerűbbé tenni. Jelenleg csak hízlalással foglalkozom, saját tenyészállomány valamint további földek, telephely vásárlásával szeretném elérni, hogy minél kisebb piaci kockázat mellett tudjam a termelést végezni. A tanulmányaim befejeztével szeretnék egy olyan gazdaságot kialakítani, mely lehetővé teszi, hogy nagyrészt önellátó legyek, ezáltal a piaci árak ingadozása kevésbé lesz rossz hatással a vállalkozásomra. Sajnos jelenleg nem tudok olyan pályázatokról, melyek segítenének a fejlesztésben. Az előrehaladás érdekében természetesen nem zárkózom el mezőgazdasági hitel felvételétől. Várom azokat a konstrukciókat, melyek az állattartókat támogatják. Gondolok itt a Széchenyi kártyára, melyet előreláthatóan az agrárágazatban is bevezetnek, valamint arra a forgóeszköz hitelre, melyhez az állattartók az ígéretek szerint könnyen hozzájuthatnak.
ADATOK:
Név: Márkus Tamás
Születési hely, idő: Csorna, 1986. 01. 13.
Lakcím: 9327, Vág Kossuth utca 9
Iskolák: Érettségi: Hunyadi János Gimnázium, OKJ: Aranykalászos gazda, Pannon Egyetem Georgikon Mezőgazdaságtudományi Kar Keszthely Gazdasági és vidékfejlesztési agrármérnöki szak, végzés ideje 2012 január
Ágazat: Főtevékenység: állattenyésztés (sertés) Melléktevékenység: szántóföldi növénytermesztés
Gazdaság területe: 500 m2-es állattartó épület, 16 ha szántó
Alkalmazottak száma: 0
Elnyert támogatások: Fiatal agrárvállalkozók induló támogatása
Családi állapot: nőtlen
ELÉRHETŐSÉGEK:
Tel.: 0620-436-6787
Email: tamarmarkus86@citromail.hu