A mezőgazdaság az egyik legveszélyesebb ágazat munkabalesetek tekintetében, ennek ellenére a munkavédelmi helyzet felmérése nem könnyű, hiszen legfőképp családi gazdaságok tevékenykednek a szektorban. Az Eurostat 2007-es adatai szerint 14,6 millióan − a munkaképes népesség 6 százaléka − éltek elsősorban a mezőgazdasági tevékenységükből az EU−27-ben. Túlnyomó többségük önfoglalkoztató volt, vagy a családi gazdaságban családtagként dolgozott - számol be a szakszervezetek.hu.
Magyarországon és az EU-s tagállamokban sem terjednek ki a munkavédelmi szabályok erre a körre, a munkabalesetek bejelentési hajlandósága pedig igen alacsony. További nehézséget jelent, hogy a mezőgazdasághoz kapcsolódik számos egyéb oldalágazat is, mint például a növénytermesztés vagy az élelmiszeripar. Túlzottan sokrétű tehát az ellátandó feladatok és a kapcsolódó karbantartás köre: a munkagépek, szerszámok karbantartásával kezdve az utak, vízelvezetők, épületek, raktárak, silók, hígtrágya-tárolók, öntözőrendszerek és elektromos berendezéseik rendben tartásáig.
Az állandó pénzhiány miatt a gazdák sokszor maguk vállalják a javításokat, nem ritkán kellő szaktudás vagy védőfelszerelés nélkül. A munkák során gyakran vannak kémiai expozíciónak kitéve például a növényvédő szerek használata miatt, vagy az állattartás során esetenként előforduló biológiai kockázatoknak − mint a zoonózis vagy a legionellabaktérium-fertőzés − köszönhetően.