Miközben a génmanipulációs változtatások könnyebben kontrollálhatók, a mai uniós törvények csak a GM növények szigorú ellenőrzését rendelik el, míg a hagyományos nemesítésű fajták vizsgálatok nélkül kibocsáthatók - szögezik le a kutatók. A jelenlegi szabályozás megakadályozza azt is, hogy a gazdálkodók olyan vetőmagok között válogathassanak, amelyeket a legjobb energia- és vízgazdálkodású, illetve a legkevesebb vegyszert használó mezőgazdaság céljaira fejlesztettek ki.
A svéd tudósok szerint ma már nincs semmiféle tudományos bizonytalanság abban, hogy a GM növények nagyobb kockázatot jelentenek-e a fogyasztók és a környezet számára, mint a hagyományos nemesítésűek. Az utóbbi időszakban a kockázatok tanulmányozására 500 független kutatócsoport az EU-tól 300 millió eurót kapott, az eredményeket összegző egyik uniós közlemény pedig arra a következtetésre jutott, hogy "a GM technológia önmagában nem veszélyesebb, mint a hagyományos nemesítés". A kutatók leszögezik: szükség van olyan növényekre, amelyek meghatározott tulajdonságaiban ellenőrzött változások történnek, hogy a megfelelő tudományos következtetéseket le lehessen vonni. Az ilyen növényeket sokkal pontosabban és gyorsabban lehet előállítani genetikai módosítással, mint hagyományos keresztezéssel.
A svéd egyetemeken naponta több ezer GM növényt nevelnek és tanulmányoznak - derül ki az állásfoglalásból. A géntechnológia hozzájárulhatna az agrárgazdaság fenntartható fejlődéséhez, és meghatározó szerepet játszhatna abban is, hogy az emberiség előtt álló nagy kihívásnak - a növekvő világnépesség élelmiszerellátási feladatának - hosszú távon eleget lehessen tenni - állapítják meg a kutatók. A svéd állásfoglalásban rögzített megállapításokkal a Barabás Zoltán Biotechnológiai Egyesület (BZBE) teljes mértékben egyetért. Az állásfoglalás szövege magyarul a http://zoldbiotech.uw.hu/hirlevelek/1001-1.pdf linken tekinthető meg.
A vitairat teljes terjedelmében és angolul is - az összes aláíró nevével - megtalálható az Umeai Növénytudományi Központ honlapján (http://www.upsc.se/News/Latest/41-leading-swedish-scientists-quasi-scienceprevents- an-environmentally-friendly-agriculture-and-forestry.html). Azok, akik egyetértenek a fentiekkel, és fontosnak tartják a vonatkozó EU szabályok megváltoztatását, csatlakozhatnak az Egyesült Királyság kutatói által kezdeményezett aláírásgyűjtéshez (http://www.ipetitions.com/petition/changeeugmlegislation/). E felhívás megtalálható a Génművesek Klubja Facebook oldalán is.
A Barabás Zoltán Biotechnológiai Egyesület (BZBE) közleménye.