Wachal Kálmán elmondta: az 5-6 fokos talajhőmérséklet lelassította a munkálatokat, így az elmúlt évihez képest jóval kisebb területen kerülhetett a vetőmag talajba. A 175 ezer hektáron tervezett magágy-előkészítés eddig csak 37 ezer hektáron fejeződött be, az 52 ezer hektáros őszi kalászos terület fejtrágyázásával viszont már végeztek a szabolcsi termelők.
Az igazgató tájékoztatása szerint a legnagyobb termőterületen, az összesen 106 800 hektárosra tervezett kukorica földeken például még csak most kezdik a vetést a gazdálkodók. A gabonafélék közül a tavaszi árpát viszont már elvetették, az előirányzott 840 hektár helyett 875 hektáron került földbe a mag. A zabból 700 hektárnyi vetés van még hátra, eddig 3 000 hektáron fejezték be a munkálatokat.
A magborsó vetése szintén befejeződött, 510 hektár helyett 610 hektáron. Zöldborsóból 750 hektár a terv, s eddig 586 hektáron végeztek a vetéssel. A szójavetést a hideg talaj miatt nem kezdték el, 650 hektáros területen kell majd a munkálatokat elvégezni, ha melegszik az idő.
Az 52 ezer hektáros napraforgó vetésterületből kétezer hektáron fejeződött be még csak a munka, cukorrépából pedig csak 110 hektárt vetettek el eddig. Wachal Kálmán közlése alapján burgonyából 1 627 hektáros vetésterületet terveznek a szabolcsi gazdák, s eddig 785 hektáron került földbe a gumó.
A térségi földművelésügyi igazgatóság vezetője szerint a termelők várják az időjárás kedvező változását, s akkor nyújtott műszakokkal igyekeznek majd behozni a lemaradást.
forrás: MTI