A világ legnagyobb kapacitású szélerőmű telepeit magáénak mondható Kína 2011-ben több széntüzelésű erőművet épített, mint amennyi az amerikai Texas és Ohio államokban összesen működik, világviszonylatban pedig a szénalapú energiatermelés mennyisége nyolcszor gyorsabban növekedett az elmúlt évben, mint a napenergiából származóé. Amerikában a közelmúltban látott napvilágot a National Renewable Energy Laboratory (NREL) legfrissebb tanulmánya, mely szerint a dolgok jelenlegi állása szerint 2050-re is csak ábránd marad az USA energiaigényének szinte kizárólagos módon megújuló energiával történő kielégítése. Márpedig ami a világ legnagyobb energiafogyasztójának számító Egyesült Államokra igaz, az jó eséllyel a világ többi részére is releváns.
A tanulmány a jelenlegi megújuló energia törekvések leggyengébb pontjának azt tartja, hogy nem eléggé diverzifikáltak. A hangsúly szinte kizárólag a nap- illetve a szélenergiára helyeződik, márpedig ez a legjobb forgatókönyvek megvalósulásakor is csupán kevesebb, mint a teljes energiaigény felét képesek majd kielégíteni 2050-re, legalábbis a jelenlegi technológiák mellett. Ráadásul a tanulmány úgy számol, az energiahatékonysági intézkedések következtében a következő negyven évben nem ugrik meg lényegesen az energiafogyasztás, ami az eddigi tapasztalatok alapján több mint optimista feltételezés.
Habár a tanulmányban rengeteg a feltételezés, az mindenesetre világosan látszik belőle, hogy messze még a cél, a környezetbarát energiaellátásig még rengeteg technológiai áttörés és fejlesztés szükséges, nem kezelhető a helyzet néhány szélerőmű vagy napelem felszerelésével. A fosszilis energiaforrások jelenleg a világ teljes energiaellátásának 87 százalékát teszik ki, ez pedig nem változik meg egyik napról a másikra.