A biológiai sokféleség megőrzése érdekében nemcsak a nemzeti parkok állat- és növényvilágának védelmére kell törekedni, hanem a mezőgazdaság megreformálására is szükség van - mondta a jövő nemzedékek érdekeinek védelmét ellátó ombudsman-helyettes. Szabó Marcel szerint olyan folyamatokat kell beindítani, amelyek segítik a tájfajok visszatelepítését, a kertgazdaságok bevezetését.
Az egész ország mező- és erdőgazdaságát kell úgy átalakítani, hogy alkalmas legyen a hazai biológiai sokféleség megóvására - hívta fel a figyelmet. A 2014-ben lejáró jelenlegi Nemzeti Biodiverzitás Stratégia nem tartalmaz különösebb kötelezettségeket. Ezt át kell alakítani konkrét, normatív jogszabályi kötelezettségeket tartalmazó, esetleg külön jogszabályba foglalt stratégiává - közölte az ombudsman-helyettes.
Erősíteni kell a biológiai sokféleséggel kapcsolatos jogszabályi környezetet, mert Magyarország nemcsak a jelen, hanem a jövő nemzedékek érdekében is jogi kötelezettséget vállalt az alaptörvény elfogadásával. Civil kezdeményezésre került bele az alaptörvénybe a nemzet közös öröksége gondolat, és ennek egyik legfontosabb értéke a biológiai sokféleség megőrzése - jelentette ki Szabó Marcel.
Nem a természetvédelemmel lehet a biológiai sokféleség fennmaradását biztosítani, hanem a biodiverzitás biztosítja a természet védelmét, ez az új a civil szervezetek javaslatában - mondta Gyulai Iván, az Ökológiai Intézet a Fenntartható Fejlődésért Alapítvány igazgatója.
A biológiai sokféleség megőrzése az emberiség hosszú távú érdeke, ami ütközik a gazdasági növekedéshez kapcsolódó rövid távú érdekekkel. Az európai biodiverzitás stratégia világossá teszi, hogy meg kell akadályozni a hosszú távú érdekek háttérbe szorulását - mutatott rá az igazgató.
A nemzeti stratégia megújításáról szóló keddi tanácskozást a Nemzeti Fenntartható Fejlődési Tanács, az alapvető jogok biztosa jövő nemzedékek érdekeinek védelmét ellátó helyettese és a Magyar Természetvédők Szövetsége szervezte.
Haszon lehet a genetikából: megosztanák egymással az országok a tudást
A digitális szekvencia információkból származó haszon megosztása tette lehetővé a Covid-vakcina gyors kifejlesztését is.