A szakmai körökben jól ismert húspiaci vállalkozóra, Pick Lászlóra csaptak le a napokban az adóhatósági és az élelmiszerbiztonsági ellenőrök. A közelmúltbeli razzián az M5-ös autópálya budapesti bevezető szakaszához közel eső húsüzem akadt fenn, amely fontos szerepet játszik a főváros húsellátásában. A kormány sertésstratégiája szerint a húspiacon tisztulnia kell a feketegazdaságnak, de egyesek a mostani akció hátterében "konkurenciától vezérelt, leszámolási jellegű feljelentést" sem tartanak kizártnak.
Pick László húsipari vállalkozóra csapott le a napokban a Nemzeti Adó- és Vámhivatal (NAV) és a Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal (NÉBIH). Az agrarszektor.hu értesülései szerint a hatóságok az M5-ös autópálya budapesti bevezető szakaszához közel eső húsüzemben foglaltak le nagy mennyiségű húst, amelynek telephelyén csontozó-daraboló, védőgázas csomagoló és hűtőház működik.
Az üzem félsertéseket és negyedmarhákat darabolt és értékesített friss húsként a kiskereskedelemnek, elsősorban az Auchannak. A telephelyen sertésvágás nem folyt, hanem más húsipari vállalatoktól beszerzett alapanyagokat dolgoztak fel. A modern, jól felszerelt üzem az utóbbi időszakban komoly szerepet játszott a főváros húsellátásában.
Pick László jól ismert vállalkozónak számít húsipari körökben, de nem hozható összefüggésbe a Pick Szeged Zrt.-vel, amely Csányi Sándor OTP elnök-vezérigazgató érdekeltségébe tartozik. Egyes szakértők szerint "konkurensektől indult, húspiaci leszámolási akció és feljelentés" is állhat annak hátterében, hogy a vállalkozó a hatóságok célkeresztjébe került és vele szemben most eljárások indultak. Mások viszont úgy vélik, a kormány sertésstratégiájának részét képezi, hogy a hazai húspiac tisztuljon, illetve a feketeforgalmazás csökkenjen, ehhez pedig ilyen jellegű, összehangolt hatósági fellépésekre van szükség, ha egyes piaci szereplők megkérdőjelezhető tevékenységeket folytatnak.
Mint ismert, a NAV a napokban tette közzé, hogy 2,5 milliárd forintot zárolt az egyik hipermarketlánc húsipari beszállítójánál, mivel a gyanú szerint jelentős forgalma ellenére nullás áfabevallásokat nyújtott be. Az MTI szerint a NAV adóellenőrökből, pénzügyi nyomozókból és pénzügyőrökből álló ötventagú akciócsoportja a cég telephelyén és képviselőjének lakásán iratokat foglalt le, lementette a számítógépek adatait, és több mint nyolcvan embert hallgatott meg.
Jelenleg a társaság működésének, üzleti kapcsolatainak, valamint a hipermarketlánccal folytatott kereskedelmének feltérképezését és ellenőrzését végzik. Már most feltételezhető, hogy a négymilliárd forintot meghaladó éves nettó árbevételű cég értékesítései után nem fizetett áfát, közösségen belüli termékbeszerzéseit nem vallotta be, valamint megszegte a foglalkoztatottak bejelentésére vonatkozó szabályokat. (Egyes hírek szerint a fővárosi székhelyű, Húsipari Vállat Zrt.-ről van szó, amelynek egyik vezetője Pick László).
A költségvetésnek okozott kár megtérüléséhez a NAV 2,5 milliárd forint erejéig zárolta a cég bankszámláját, lefoglalta a vevőkkel szembeni követeléseit, valamint ingó- és ingatlanvagyonát. Az adóellenőrzéssel párhuzamosan a NAV illetékes bűnügyi igazgatósága különösen nagy vagyoni hátrányt okozó költségvetési csalás bűntettének gyanúja miatt folytat nyomozást.
A NÉBIH ezzel párhuzamosan arról számolt be, hogy rekordmennyiségű, mintegy 300 tonna húst és 80 tonna csontot foglalt le egy közép-magyarországi hűtőházban. A több hetes adatgyűjtés után a Nébih munkatársai a NAV akciócsoportjával közösen tartottak ellenőrzést.
A húsipari cég hűtőházában csaknem 700 tonna terméket tároltak, amelyből az egy hétig tartó tételes átvizsgálás eredményeként végül 297 tonna húst kellett megsemmisíteni és további 80 tonna csontot lefoglalni. Utóbbi tételt ipari felhasználásra adták át az ellenőrök, valószínűleg enyv készül majd belőle.
A termékek döntő többsége sertéshús, sertés bőrke, apróhús, bél, belsőség volt, de nagy mennyiségű marhahús, csont, pacal is akadt a hűtőházban.
Mti-fotó: Balázs Attila
A tételek egy része ismeretlen eredetű, jelöletlen, egy része pedig lejárt minőségmegőrzési idejű volt, de már lejárt előhűtött termékeket is újrafagyasztottak tiltott módon. A szakemberek láthatóan romlott, emberi fogyasztásra alkalmatlan termékeket is találtak.
A lefoglalt árut vélhetően ipari feldolgozásra szánták, értéke megközelíti a 90 millió forintot.
Az eljárás jelenlegi szakaszában a Nébih szakemberei azt vizsgálják, honnan érkezhetett a hűtőházba a nagy mennyiségű termék, illetve kerülhetett-e belőle más kereskedőkhöz, feldolgozókhoz.
A bírság pontos összege a vizsgálat jelenlegi szakaszában nem ismert, azonban a lefoglalt tétel értéke alapján több százmillió forintos büntetésre számíthat a cég - áll a Nébih közleményében.