Az unió statisztikai hivatala, az Eurostat adatai szerint az unióban Magyarországon kívül Németország, Málta és Lengyelország tudta csak elérni vagy meghaladni a válság előtti foglalkoztatási szintet - mondta el Czomba Sándor, a Nemzetgazdasági Minisztérium (NGM) szakképzésért és munkaerő-piacért felelős államtitkára a csütörtöki kormányszóvivői tájékoztatón.
A Nemzeti Munkaügyi Hivatal (NMH) 2014. első kilenc hónapjában végzett vizsgálatai alapján készült jelentéséből ugyanakkor kiderül, hogy az összes feketén foglalkoztatott munkavállaló 8 százaléka a mezőgazdasági ágazatra jut, ami meghatározó növekedés a 2013. évi azonos időszakban mért 4 százalékos arányhoz képest.
Mint Fazekas Sándor földművelésügyi miniszternek az Agrya-Fiatal Gazdák Magyarországi Szövetségének vezetőivel folytatott tárgyalásáról az Agrárszektor.hu beszámolt, a jövőben külön földpályázati lehetőséget kapnának a negyven év alatti fiatal gazdák az állami földek hasznosításakor. A fiatalok munkaerő-piaci helyzete kapcsán elmondható, hogy a 16-24 éves korosztályban 268 ezer foglalkoztatott van, ami 36 ezerrel több, mint egy éve. Munkanélküliek 65 ezren voltak ebben a korosztályban, ami 20 ezerrel kevesebb, mint tavaly ilyenkor. A fiatalok munkanélküliségi rátája 19,5 százalékos, ami Czomba Sándor szerint nagyon jó eredménynek számít.
MTI Fotó: Rosta Tibor
A következő hét évben rendelkezésre álló uniós források nagy segítséget adhatnak a foglalkoztatási helyzet, főleg a fiatalok foglalkoztatásának javítására. Ezek között említhető az ifjúsági garancia program, amibe a remények szerint a jövő hónaptól már be tudják vonni a fiatalokat, 2016 közepéig pedig mintegy 36 milliárd forint felhasználásával mintegy 40 ezer fiatal munkaerő-piaci esélyeit szeretnék javítani. Ugyanakkor jövőre az idei forrásuknál mindössze 2 százalékkal több, 16,2 milliárd forint jut majd agrárképzésre a mezőgazdasági középfokú szakoktatási intézményeknek. A magyar gazdálkodók képzettség alapján jelenleg a 19. helyen állnak az unió országai között.
A Központi Statisztikai Hivatal (KSH) legfrissebb jelentése szerint, míg a nemzetgazdasági beruházások volumene az idei harmadik negyedévben 16,3 százalékkal nőtt az egy évvel korábbihoz képest - és ezzel ötödik negyedéve emelkedett -, a mezőgazdaságban megtorpant a beruházások első félévi robusztus növekedése és 3,5 százalékkal elmaradtak a fejlesztések az egy ével korábbitól.
MTI Fotó: Balázs Attila