Az agrárvállalkozások számára rendkívül fontos a kockázatkezelés, azaz hogy a gazdálkodó fel legyen készülve az olyan esetekre, amelyek tönkre tehetik a gazdálkodást. A kockázatkezelés maga úgy definiálható, mint a kockázatok tudatos, strukturált elemzése és a hatásuk minimalizálásához szükséges intézkedési terv készítése. A kockázatkezelés célja a vállalkozás tevékenységének, pénzügyi stabilitásának biztosítása, a tulajdonosi vagyon megőrzése összhangban az üzleti célokkal, a környezettel és a pénzügyi lehetőségekkel - állapította meg Zandler Gábor.
A kockázat teljes mértékben nem vehető ki a rendszerből, a hatás minimalizálására kell törekedni. Minden vállalkozás egyedi és tevékenységhez kapcsolódó "tipikus" kockázatokkal is bír, ezekre válaszokat kell adni. Ez lehet a kockázat elkerülése, megtartása (finanszírozzuk a kockázatot - például nem kötünk biztosítást), illetve áthárítása, amelynek leggyakoribb eszköze a biztosítás. Nem mindegy azonban, hogy "hogyan" és "mit" biztosítanak, meg kell vizsgálni, hogy az egyes eseményeknek milyen hatása lehet a vállalat életére.
A világ nagy részében a vállalatok legkedveltebb kockázatkezelési eszköze az időjárás alapú "biztosítás", amelynek során elérhető, hogy az adott vállalkozás szükséges paramétereivel számoljon a biztosító. A vállalat saját igényei mentén alakítható az időjárás-védelem, elérhető az esetleges katasztrófahelyzetek fedezete, illetve a pénzügyek kisimítása.