500 millió eurós átfogó intézkedéscsomagot szavaztak meg tegnap a tej- és sertéstermelőknek az uniós agrárminiszterek az Európai Bizottság javaslatára. A csomag elfogadásával egy időben több ezer gazda tüntetett Brüsszelben, akik megbénították a forgalmat, egyes radikális termelők pedig a rendőrökkel is összecsaptak. A megszavazott félmilliárd eurós forrást elsősorban célzott támogatásokra, a piacok stabilizálására és az élelmiszer-ellátási lánc működésére fordíthatják a tagállamok.
Az intézkedéscsomag legnagyobb részét a pénzügyi támogatások teszik ki, amelyekkel a gazdák forráshiányát csökkentenék. Valamennyi tagország célzott támogatást kaphat, de leginkább azok, amelyeket a legjobban sújtott a válság. A tagállamok ezen kívül az előrehozott közvetlen kifizetések szintjét a korábbi 50 százalékról 70 százalékra emelhetik, és a nagyobb összeget október 16-tól kiutalhatják a termelőknek. Egyes vidékfejlesztési kifizetéseket szintén október 16-tól folyósíthatnak, és 75 százalék helyett a teljes éves keret 85 százalékát fizethetik ki. Brüsszel emellett felkérte az Európai Beruházási Bankot, hogy dolgozzon ki olyan finanszírozási eszközöket, amelyeknél a visszafizetést a termékek piaci ármozgásához igazítanák. Emellett a bizottság arra biztatja a tagállamokat, hogy használják ki a vidékfejlesztési programok jövedelemstabilizáló lehetőségeit is.
A piacstabilizáló intézkedések célja, hogy ösztönözzék a keresletet, és csökkentsék a kínálatot - közölte az Európai Bizottság. A tejágazatot érintő válság miatt a testület a korábban bevezetett magántárolási támogatást kiterjesztené, emellett pedig egy új magántárolási rendszer létrehozását is javasolja a sovány tejpornál és a vajnál. A bizottság tervei között szerepel a marketingtevékenység fokozása is, így Brüsszel 2019-re 200 millió euróra növelné a programra elkülönített forrásokat. A testület erősítené az úgynevezett tejpiaci figyelőrendszert is, hogy pontosabb és gyorsabb legyen az információáramlás. Brüsszel további kétoldalú kereskedelmi megállapodásokat is kilátásba helyezett, amelyekkel csökkentené az európai tejtermékekre kivetett vámtarifákat, lebontaná a vámjellegű korlátokat és új piacokat nyitna meg. Mivel az új vidékfejlesztési programban 600 millió eurót különítettek el promóciós célokra, így Brüsszel szerint a tagállamok e forrást is felhasználhatják a minőségi termékek népszerűsítésére.
Az élelmiszer-ellátási lánc működésében tapasztalható problémák ellensúlyozására új szakértői csoportot hoznak létre, amely az elérhető hitellehetőségekkel, illetve azok bővítésével foglalkozik majd. Emellett a testület az úgynevezett tejcsomagot 2018 helyett már 2016-ban felülvizsgálja. Az utóbbi intézkedést még a 2009-es tejválság idején vezették be, és a tejtermelők élelmiszerláncon belüli alkupozícióinak javítását célozta.
A bizottság a félmilliárdos csomag három alappillére mellett tovább népszerűsítené a fogyasztók körében a tejtermékeket. Ezért módosítaná az iskolatej programot, és az Európába özönlő menekülteknek is több tejet- és tejterméket adna. A testület szerint a tagállamok a de minimis szabályok alapján és egyéb célokra is nyújthatnak támogatásokat elsődleges mezőgazdasági termelésnél 15 ezer eurós, marketingcélokra pedig - 3 éves időszakban - maximum 200 ezer eurós értékhatárig.
A sertéshúsoknál a bizottság kiterjesztené a korábban már bevezetett magántárolási támogatást és új magántárolási rendszer bevezetését is javasolja. A bruxinfo.hu szerint az agrárminiszterek arra kérték az Európai Bizottságot, hogy kezdeményezzen tárgyalásokat Oroszországgal a sertészsírra és a belsőségekre elrendelt embargó feloldásáról is.
Az Európai Bizottság 500 millió eurós intézkedéscsomagja
Tejpiaci intézkedések
1. Pénzügyi támogatások
- tagországokra lebontott célzott támogatások
- az előrehozott közvetlen kifizetések mértéke 50 százalékról 70 százalékra növekszik
- egyes előrehozott vidékfejlesztési kifizetések elérhetik az éves keret 85 százalékát
- új finanszírozási eszközök az Európai Beruházási Banknál
- jövedelemstabilizáló lehetőségek a vidékfejlesztési programokban
2. Piacstabilizáló intézkedések
- a magántárolási támogatás kiterjesztése és új magántárolási rendszer létrehozása
- a marketing fokozása
- a tejpiaci figyelőrendszer erősítése
- új kétoldalú kereskedelmi megállapodások
- új piacokat megnyitása
- vidékfejlesztési támogatások promóciós célokra
3. Intézkedések az élelmiszer-ellátási láncban
- új szakértői csoport létrehozása
- a "tejcsomag" előrehozott - 2016-os - újratárgyalása
4. Egyéb intézkedések
- az iskolatej program módosítása
- több tejtermék a menekülteknek
- egyéb tagállami - de minimis, marketing - támogatások
Sertéspiaci intézkedések
1. Piacstabilizáló intézkedések
- magántárolási támogatás kiterjesztése, új rendszer bevezetése
- orosz embargó feloldása a sertészsírra és a belsőségekre
A tagállamok szakminisztereinek kérésére a bizottság vállalta, hogy a következő, szeptember 15-i formális tanácsülésre kidolgozza az összes javaslatot, elsőként az 500 millió eurós támogatás tagállamok közötti elosztásának kritériumait. A félmilliárdos forrást abból az összegből akarják kiutalni, amelyet - még az időközben megszűnt tejkvóta-rendszer hatálya alatt - a kvótákat túllépők fizettek be büntetésként. Magyarország más tagországokkal együtt a literenként 20 centes intervenció felvásárlási ár emelését is sürgette, ezt viszont a bizottság azért nem támogatta, mert szerinte a gazdák így intervencióra termelnének.
Durva események a brüsszeli tüntetésen
A hétfői tüntetésen a rendőrök könnygázt is bevetettek egyes radikális gazdák ellen, akik autógumikat is égettek, az EU intézményeinek otthont adó környéken pedig petárdákat robbantgattak. A demonstrálók hatalmas felfordulást okoztak a brüsszeli reggeli csúcsforgalomban, illetve a Brüsszelbe vezető közutakon. Mintegy kétszáz traktor vonult a kelet felől Brüsszelbe vezető A3/E40-es autópályán a belga főváros EU-negyedébe, ahol a nap folyamán több utcai és köztéri incidens követte egymást.
Az összecsapásokról videót is készítettek: