A tulajdonosi jogokat gyakorló Földművelésügyi Minisztérium kezdeményezésére végelszámolás indult a TIG-nél - erősítette meg az agrárszektor.hu értesüléseit Börcsök Sándor végelszámoló. A végelszámolást a szintén állami tulajdonú Nemzeti Reorganizációs Nonprofit Kft. végzi. Mivel ugyanis a TIG állami tulajdonú cég, végelszámolására is csak állami tulajdonú szervezet jogosult.
A folyamat végén a TIG Kft. jogutód nélkül megszűnik. A végelszámolás október közepén kezdődött, és két évig tarthat. A cég nem fizetésképtelen, ezért a végelszámoló a cégvagyonból kifizetheti a hitelezőket, a fennmaradó összeggel pedig elszámolhat a tulajdonossal.
A tulajdonos hatás- és jogkörébe tartozik, hogy nyilatkozzon a végelszámolás okáról - közölte Börcsök Sándor. Ezért az agrárszektor.hu megkereste a Földművelésügyi Minisztériumot, és feltett kérdéseinkre most várjuk a tárca válaszait.
Ágazati szereplők a TIG Tartalékgazdálkodási Nonprofit Kft. megszüntetését elsősorban az év elejei brókerbotránnyal hozzák összefüggésbe. Mint ismert, a cég egyike volt azon állami vállalatoknak, illetve szervezeteknek, amelyek érintettek voltak a brókerügyben. Akkor Lázár János Miniszterelnökséget vezető miniszter azt közölte, hogy a TIG 410 millió forintot fektetett be a csődbe ment Hungária Értékpapír Zrt.-nél, és ezt a pénz teljes egészében el is bukta. Ezt követően Fazekas Sándor földművelésügyi miniszter bejelentette, hogy az agrártárca vizsgálatot indít a körülmények tisztázására és a felelősök felderítésére, ennek eredményéről azonban nem tudni semmit.
A TIG-gel - legalábbis a hivatalos indoklások szerint - az elmúlt évtiezedekben főként gazdaságbiztonsági, stratégiai okokból tartalékoltatott gabonát, lisztet, cukrot és egyéb - nem csak élelmiszerjellegű - termékeket az állam. E készletek azt a célt szolgálták, hogy bármely okból keletkező piaci zavarnál, vagy "minősített időszakokban" gondoskodni lehessen a lakosság alapvető ellátásáról, illetve biztosítani lehessen a fegyveres erők és rendvédelmi szervezetek szükségleteit.
A TIG országosan 24 teleppel látta el feladatait. Egyelőre nem tudni, hogy új cég átveszi-e a teendőket, vagy mára okafogyottá vált és megszűnik az ilyen jellegű biztonsági-stratégiai készletezés Magyarországon.