Mindössze 10 forintos, jelképes éves vagyonkezelői díjért kaptak 20 éves használatba állami földterületeket a Földművelésügyi Minisztérium (FM) irányítása alá tartozó szakképző iskolák. A tárcán belül működő birtokpolitikai tanács még a nyáron döntött arról, hogy 17 intézmény összesen 1893 hektárt használhat ilyen feltételek mellett oktatási feladatainak ellátására.
Jelentkezzen most a Portfolio kétnapos agrárkonferenciájára!
Agrárszektor 2015: két nap, 60 előadó, 700 résztvevő, és a magyar agrárszektor legforróbb témái
Nem egyedi eset tehát, hogy egyes gazdasági szervezetek vagy intézmények olcsón használhatnak állami termőföldeket, ha közfeladataik ezt alátámasztják. Most azonban vita indulhat arról, hogy a közfunkciókkal milyen díjak lehetnek arányosak. Mint ismert, az Állami Számvevőszék (ÁSZ) az állami erdőgazdaságoknál úgy ítélte meg, hogy irreálisan olcsón kaptak vagyonkezelésbe területeket. Az ÁSZ tizenkét, állami tulajdonú erdőgazdaság 2009-2014 közötti gazdálkodási ellenőrzésének lezárása után azt állapította meg, hogy vagyonkezelési szerződéseiket nem aktualizálták és nem vizsgálták felül éves vagyonkezelési díjaikat sem. Így a társaságok a földhasználatért éveken keresztül 50-70 forintos árat fizettek, amely az ÁSZ szerint "napjainkban körülbelül a nullával egyenlő".
A Földművelésügyi Minisztérium ugyanakkor közleményében úgy reagált, hogy az ÁSZ-nál vizsgált időszakban az erdőgazdaságok felett nem az agrártárca gyakorolta a tulajdonosi jogokat. Egyúttal azonban kiemelte az erdészeti társaságok közjóléti feladatait, és azt, hogy az erdővagyon gyarapítása mellett több ezer - az alvállalkozói körbe bevont kisvállalkozókkal együtt pedig több tízezer - munkahelyet tartanak fenn. A közlemény szerint a minisztérium az átvétel után aktualizálta a társaságok működési kereteit biztosító alapszabályokat, megválasztották a felügyelőbizottságokat, illetve szükség esetén vezetőcserét hajtottak végre. 2015-ben új felügyelőbizottsági ügyrendeket, javadalmazási szabályzatokat fogadtak el a társaságoknál.
Az ÁSZ minapi bejelentése szerint mindenesetre a 2009-2014-re vonatkozó vizsgálatokkal sorozatos és rendszerszintű szabálytalanságokat tártak fel az állami erdőgazdaságoknál. Eddig 12 cég - a KEFAG, a VADEX, a Szombathelyi Erdő, az Egererdő, a Kisalföldi Erdő, az Északerdő, a Zalaerdő, a Gemenci Erdő, a Pilisi Erdő, az Ipolyerdő, a Mecsekerdő és SEFAG Zrt. -ellenőrzését fejezték be, további tízé pedig folyamatban van.
A számvevőszék a társaságok vagyongazdálkodási, vagyonérték-megőrző és vagyongyarapítási tevékenységének szabályszerűségét értékelte, és megállapította, hogy az erdőgazdaságok mérlege nem a valós képet mutatta. Emellett a vagyonnyilvántartás és a tulajdonosi joggyakorlásnál is általános jelleggel fordultak elő hiányosságok a Magyar Nemzeti Vagyonkezelő Zrt. és a Nemzeti Földalapkezelő Szervezet tevékenységében - közölte az ÁSZ.