A kedvezmény mértéke a munkavállaló bruttó munkabérének 14,5%-a, amelyet maximum 100 000 forint után vehető igénybe. Tehát 150 000 forintos bruttó munkabérnél sem lesz több az igénybe vehető kedvezmény összege 14 500 forintnál, persze csak akkor, ha a munkavállalót teljes munkaidőben alkalmazzák. Részmunkaidős foglalkoztatásnál ugyanis a kedvezményt arányosítani kell. A kedvezményt munkaviszonyonként lehet igénybe venni.
Feltétel a mezőgazdasági foglalkoztatás
A kedvezmény igénybevételének feltétele továbbra is a mezőgazdasági munkakörben történő foglalkoztatás. A kedvezményt nem lehet igénybe venni, ha a munkavállalót a hónap egy részében nem vagy nem kizárólag mezőgazdasági munkakörben foglalkoztatják.
Milyen FEOR számokról van szó?
A mezőgazdasági munkakör meghatározásában a FEOR számok segítenek. Így a törvény szerint mezőgazdasági munkakörnek minősül a Foglalkozások Egységes Osztályozási Rendszeréről szóló, 2012. január 1-jén hatályos KSH közlemény szerint:
- 6. főcsoport 61. csoportjába tartozó foglalkozás (ilyen különösen a szántóföldinövény-termesztő, a bionövény-termesztő, a zöldségtermesztő, a szőlő-, gyümölcstermesztő, a dísznövény virág- és faiskolai kertész, csemetenevelő, a gyógynövénytermesztő, a szarvasmarha-, ló-, sertés-, juhtartó és -tenyésztő, a baromfitartó és -tenyésztő, a méhész, a kisállattartó és -tenyésztő),
- a 7. főcsoport 7333 számú foglalkozásából a mezőgazdasági gép (motor) karbantartója, javítója, és
- a 8. főcsoport 8421 számú foglalkozás szerinti mezőgazdasági, erdőgazdasági, növényvédő gép kezelője.
A FEOR számot már a bejelentő lapon meg kell adni, így abból könnyen ellenőrizni tudják a későbbiekben a jogosultságot. A munkakört FEOR számmal együtt szintén bele kell foglalni a munkaszerződésbe, a munkavállaló részére adott tájékoztatásban, és a dolgozó munkaköri leírásába is.
Mikor nem jogosult a munkáltató?
Mivel a kedvezmény további feltétele meghatározott életkorban lévő alkalmazott foglalkoztatása, így nem árt tisztában lenni azzal, hogy arra a hónapra vonatkozóan, amelyben a munkavállaló a 25. vagy 55. életévét betölti, a munkáltató nem jogosult a kedvezmény igénybevételére. Azonban ilyen esetben sem marad a foglalkoztató adókedvezmény nélkül, hiszen ekkor még a 25 év alatti vagy az 55 év feletti foglalkoztatottak utáni kedvezmény igénybe vehető, ha annak feltételei adottak. A kizárás indoka is az volt, hogy az adókedvezmények ne halmozódhassanak.
Aki eddig nem élt a kedvezménnyel, annak sem kell megijednie, hiszen a jövőben tudja azt alkalmazni. A korábbi hónapokban elmulasztott kedvezményt a bevallások önellenőrzéssel történő helyesbítésével érvényesítheti.