Most már világos: ezért szeretik Csányit Orbánék

agrarszektor.hu
Összefoglalta Fazekas Sándor földművelésügyi miniszter azokat a szempontokat, amelyek alapján magántulajdonú mintagazdákká minősít majd egyes agrárvállalkozásokat a kormány. Az már biztos, hogy Csányi Sándor OTP elnök-vezérigazgató két nagy agrárcége, a Bólyi Zrt. és a Dalmand Zrt. mintagazdaság lesz, mert megfelel a kormányzati kritériumoknak, így az általuk használt állami földeket sem adják el. Az azonban még kérdéses, mely további privát cégek élveznek majd mintagazdasági előnyöket, mert az ügyben még nem döntött a kormány.

Írásbeli kérdést tett fel Fazekas Sándor földművelésügyi miniszternek Magyar Zoltán jobbikos országgyűlési képviselő "Hazánk néhány pontja fölött gigantikus erőtér feszül, amelynek lebontásához még a Nemzeti Együttműködés Rendszerének sem elegendő a hatalma, avagy Csányinál az Erő?" címmel. Ebben többek között a képviselő azt firtatja, miért akarja mintagazdaságokká minősíteni a Csányi-birodalom egyes agrárcégeit a kormány.

A válaszban Fazekas Sándor nem tér ki a Csányi-féle agrártársaságokkal kapcsolatos konkrétumokra, de felsorolja a mintagazdaságokkal szembeni kormányzati alapkövetelményeket. Ezek a következők:

- a magyar mezőgazdaság teljesítményének növelése
- a meglévő növekedési tartalékok kiaknázása
- a rendelkezésre álló erőforrások hatékonyabb felhasználása
- az integrációs kapcsolatok erősítése
- magasabb hozzáadott értékű termékek előállítása
- a technológia fejlesztése
- a genetikai erőforrások minél magasabb szintű megőrzése

A miniszter megerősíti, hogy lesznek állami tulajdonú mintagazdaságok, amelyek ménesbirtokok lehetnek. Ilyeneket a korábbi bejelentések szerint Bábolnán, Szilvásváradon és Mezőhegyesen hoznak létre.

Ezeken kívül azonban elismernek magántulajdonú mintagazdaságokat is, amelyek közül elsőként a Csányi Sándor tulajdonában lévő Bólyi Zrt.-t és Dalmand Zrt.-t került szóba, amelyeket a bankvezér agrárintegrációja, a Bonafarm Csoport fog össze. A kormány korábbi állásfoglalása szerint ugyanis a két Csányi-cég, illetve a Bonafarm-integráció megfelel a mintagazdasági elvásoknak. A Bólyi Zrt. és a Dalmand Zrt. várható mintagazdasággá minősítése többek között azzal az előnnyel jár, hogy a mostani földárveréseken nem adják el az általuk használt, állami tulajdonú termőföldeket.

Fazekas Sándor válasza szerint a kormány konkrétabban ezt várja a magántulajdonú mintagazdaságoktól:

- a mezőgazdaság egy vagy több ágazatában, országos szinten példaértékűen működnek
- minőségi termékeket állítanak elő
- termékpálya szintű integrációs struktúrával rendelkeznek
- érdemben járulnak hozzá az állattenyésztés és az élelmiszer-feldolgozás fejlődéséhez
- hozzájárulnak a modern technológiák és szervezési eljárások elterjedéséhez
- több ezer kis- és közepes gazdaság termelését fogják össze, illetve nyújtanak számukra termelési és integrációs
szolgáltatásokat
- közvetlenül és közvetve is jelentősen elősegítik az agrárfoglalkoztatást
- átlátható, vagyis nem offshore tulajdonosi háttérrel működnek.

Ezek után kérdés, hogy a Csányi-cégek mellett még milyen vállalkozásokat minősít majd mintagazdaságokká a kormány, amely még nem döntött az ügyben. Az elismerési feltételekről azonban még tavaly határozatot jelentetett meg, amely alapján a mintagazdaságokra Fazekas Sándor tesz majd javaslatot. A képviselői kérdésre adott válaszában a miniszter leszögezi, hogy "szigorú agrárszakmai szempontoknak minden tekintetben megfelelő mintagazdaságok kerülnek majd nevesítésre".

A képviselői kérdésre adott miniszteri válasz itt olvasható el.

CÍMLAPRÓL AJÁNLJUK
KONFERENCIA
Agrárszektor Konferencia 2024
Decemberben ismét jön az egyik legnagyobb és legmeghatározóbb agrárszakmai esemény!
EZT OLVASTAD MÁR?