A következő fél évtizedben évi 57,9 százalékos növekedés várható az önműködő traktorok európai piacán - áll a technológiai kutatással és tanácsadással foglalkozó Technavio jelentésében. A főszereplők az AGCO Csoport, a Kinze, a New Holland és a Yanmar lesznek - ők robbantják ki tehát az új mezőgazdasági forradalmat.
Érdekes tendencia lehet a napenergiával táplált erőgépek várható térhódítása is, hiszen a hagyományos tankolás (gázolaj-utánpótlás) kiiktatásával az emberi beavatkozás szükségessége valóban minimálisra csökkenthető.
Az önműködő traktorok elterjedését leginkább a jövedelmezőség növelése ösztönzi. A humán munkaerő elhagyása nemcsak olcsóbbá teszi a gépek működtetését, de lényegében az időtől is függetleníti, hiszen így már nem jelent problémát az éjszakai, hétvégi, 0-24 órás munkavégzés megszervezése. Kezelőre természetesen ezután is szükség lesz, ám feladata lényegében csak a távfelügyeletre szűkül. A robottraktorok alkalmazásával a munkaminőség egyenletesebb, és várhatóan magasabb színvonalú lesz.
Az első meggyőző masina a Case IH nevéhez fűződik, amely a Magnum erőgép alapjaira építette koncepciótraktorát. Ez megbízhatóan hajtja végre az előre beprogramozott feladatokat, miközben figyelembe veszi a hozzácsatolt munkaeszközök paramétereit, a területen előforduló akadályokat (illetve az ott dolgozó többi gépet), valamint megkeresi a legideálisabb, legrövidebb nyomvonalat, és ezáltal igen költséghatékonnyá válik. Fel van szerelve radarral, lidarral (lézer alapú távérzékelővel) és videókamerákkal, így felismeri az álló vagy mozgó akadályokat egyaránt, vagyis biztonságosan képes mozogni az adott területen. A traktor akkor is automatikusan megáll, ha valamilyen okból elveszti a GPS-jelet.
Az oroszok is megcélozták a gyorsan bővülő piacot, az Avrora Robotics tavaly szeptemberben tesztelte saját önműködő traktorát az agráriumáról ismert Rjazanyi területen.
Az indulás biztató, bár a szürkére festett agrobotjuk - vagyis mezőgazdasági célú robotjuk - még nem képes a teljesen önálló munkavégzésre, hanem egy kezelő távirányítására szorul.
A közelmúltban egy kanadai mérnök is "újragondolta" a traktort, pontosabban úgy bővítette ki a használhatóságát, hogy egyfajta hordozóeszközzé alakította át, amelyhez munkagépek végtelen variációja kapcsolható. Mindezt egy önműködő kombinációként kell elképzelni, a teljes automatizálásra pedig azért volt szükség, mert az agráriumban ma már globálisan is komoly problémát jelent a megfelelően képzett munkaerő hiánya.