Békés megyében 78 ezer hektáron vetettek napraforgót, a területek betakarítása után 210,6 ezer tonna termett, ami átlagosnak mondható, az átlagtermés pedig hektáronként 2,7 tonna volt. A termésátlagokban nagy a szórás, hektáronként 1 és 3,5 tonna között mozog, és a beltartalmi értékekkel sem lehetnek elégedettek a gazdák - mondta Barabás Béla, a Békés Megyei Mezőgazdasági Termelők Szövetsége titkára.
Azok a gazdák, akik tél végén-tavasz elején szerződést kötöttek, még 100-105 ezer forintos tonnánkénti felvásárlási árat realizálhattak. Két hete 94-95 ezer forint körül mozgott az ár, mostanra 88-90 ezerre csökkent.
A 2,7 tonnás átlagterméssel nullszaldó körüli eredményt érhetnek el a gazdák, 3 tonna felett már jövedelmező a termény. A szövetség tagjainak többsége előszerződött, és jellemzően hektáronként 1-1,2 tonna terményt adtak el előre. A Békés Megyei Mezőgazdasági Termelők Szövetsége 70 taggal rendelkezik, akik közel 120 ezer hektáron, a megyei mezőgazdasági terület körülbelül egyharmadán gazdálkodnak - közölte a szövetség titkára.
A napraforgót - a tavalyi, csapadékos évvel ellentétben - a betegségek idén elkerülték, ezzel magyarázható, hogy a 2016-os 201 ezer tonnányi termést sikerült felülmúlni. Az olajtartalom viszont 44-45 százalékos, a tavalyinál valamivel gyengébb.
Várhatóan a jövő héten befejeződik a kukorica aratása is, a 101 ezer hektár 85 százalékán végeztek a munkákkal eddig, hektáronként 4,9 tonna átlagtermést realizálva. Negatív rekordok várhatók, a tavalyi termés körülbelül felére van kilátás. Az idei aszályos időjárás hatására viszont a szárítási költségek alacsonyak lesznek.
Befejeződött a szója, a burgonya és a cukorrépa betakarítása is. Szóját 3900 hektáron vetettek, 7 ezer feletti tonna termés lett, ez a vártnál jobb. Burgonyát 220, cukorrépát 250 hektáron termesztettek, 4400, illetve 12 ezer 500 tonnát takarítottak be Békés megyében.