A kert tervezésekor az egyik legfontosabb feladat, hogy meghatározzuk és eldöntsük, miket szeretnénk termeszteni. Nem érdemes ritka fajokat választanunk, de azzal sem járunk jól, ha egy bizonyos zöldségből több fajtát ültetünk. A kert előkészítésekor megéri készítenünk egy listát leggyakrabban fogyasztott, kedvenc zöldségeinkről, majd ez alapján vásároljuk meg a szükséges vetőmagokat. A vetőmagotokat mindig szakboltból szerezzük be, és kövessük a csomagoláson feltüntetett ültetési útmutatót.
Nem kell megijednünk akkor sem, ha csupán egy kisméretű kert áll rendelkezésünkre. Ilyenkor ide érdemes a helyigényesebb zöldségeket ültetnünk, azokat pedig, amelyek kisebb helyen is elférnek, ültessük konténerekbe vagy nagyobb cserepekbe. A kisebb helyigényű zöldségek így akár erkélyen is könnyedén termeszthetők.
Kezdő kertészeknek a paradicsom, a borsó és a leveles zöldségekkel érdemes elkezdeni a kiskert feltöltését. E zöldségeknek a legegyszerűbb ugyanis az ápolása. Egyrészt rövid idő alatt kifejlődnek, de az sem elhanyagolható szempont, hogy szinte bármilyen éghajlaton megfelelően képesek fejlődni.
A háztartási hulladékot könnyedén felhasználhatjuk talajunk ápolására és a komposztba rakva olcsó tápanyagforrásai lehetnek kertünknek. Néhány konyhában használt élelmiszer-alapanyag, illetve -maradék is hasznunkra lehet, ilyen a szódabikarbóna, de a tojáshéj is, ahogy erről már korábban is írtunk. A jó, tiszta és termékeny kert egyik legfontosabb alapkövetelménye a folyamatosan gazolás és gyomlálás, ismerjük meg azonban előtte alaposan a növényeinket, nehogy véletlenül kihúzzunk egy-egy zöldségpalántát is.
A hüvelyesek, mint a bab és a borsó a könnyedén művelhető zöldségek közé tartoznak. Arra figyeljünk csak oda, hogy a talajt mindig alaposan műveljük meg, adjunk hozzá jó minőségű trágyát és igyekezzünk termékennyé tenni a talajt már néhány héttel az ültetés előtt. Szervestrágyát és komposztot mindig használjunk, ezeket könnyedén és olcsón beszerezhetjük.