Behajtási eljárásokat kezdeményez a Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal az adóhivatal elektronikus behajtási felületén, ha az agrárágazati szereplők nem hajlandók megfizetni az élelmiszerlánc-felügyeleti díjat - közölte az agrárszektor.hu-val a Nébih.
Mint ismert, az élelmiszergazdasági szereplőknek a bevallott és megállapított díjat évente két részletben, július 31-ig és január 31-ig kell befizetniük. Tehát például a 2017-es díjfizetési kötelezettséget 2017. július 31-ig, illetve 2018. január 31-ig kellett teljesíteniük.
A Nébih tájékoztatása szerint a felügyeleti díjak befizetése érdekében gyakran küldenek egyenlegközlő leveleket azoknak, akiknél tartozást regisztrálnak. Ha pedig ez sem vezet eredményre, az ügyfelek ellen eljárást indítanak.
A határidőig meg nem fizetett felügyeleti díj után késedelmi pótlékot, illetve mulasztási bírságot kell fizetni, amelynek legnagyobb összege 500 millió forint lehet. A Nébih a tavaly lezárt - 2016-os bevallásokat is érintő - ellenőrzésekkel mintegy 20 millió forint mulasztási bírságot és késedelmi pótlékot szabott ki.
Az agrárszektor.hu kérdésére a Nébih nem közölt konkrét adatokat arról, hogy a piaci szereplők évente nagyságrendileg mennyi díjat nem fizetnek meg. Az ugyanakkor a jelenlegi feldolgozottságú kimutatásokból kiderült, hogy például a 2016-os évre megállapított díjaknál 5 százalék körüli a nem teljesített tételek aránya, míg 2017 első részleténél ez 3-5 százalék közöttire tehető.
A legutóbbi, 2017-es bevallások alapján a piaci szereplőknek csaknem 12 milliárd forint élelmiszerlánc-felügyeleti díjat kellett megfizetniük. A második részlet határideje éppen a közelmúltban, idén január 31-én járt le, így a teljesítési, illetve a nem fizetési arányról itt még nincsenek feldolgozott adatok.