Steve Johnson, az Iowai Állami Egyetem üzleti menedzsment specialistája ezekkel a tanácsokkal látja most el az amerikai termelőket. A magyaroknak is érdemes odafigyelniük rá!
2. Sokat elárul a február. Ebben a hónapban még mindig sok termelő szorul rá az értékesítésre, hogy a tavaszi munkákat elkezdhesse. Ezért a februári kínálatból már sejteni lehet, hogy mekkora az árulap, mennyivel módosulhatnak az árak a tavalyihoz képest. Ezzel kalkulálj, amikor a működéshez szükséges pénzzel tervezel.
3. Április-májusra kialakulhat a júliusban érvényes árszint. Miért várnál tovább? Sokan megvárják a júliusi időjárási anomáliákról szóló híreket, hogy még egy utolsó rallyba beszállhassanak. De a tapasztalatok azt mutatják, hogy májushoz képest ekkor már csak kicsit változik az ár.
4. Ne ülj évekig a kukoricán. 30 éve nem volt ennyi termény a raktárakban, egyes gazdák 2016-os, sőt 2015-ös készleteken ülnek. Pedig a kukorica is csak 10 hónapig őrzi a szárítás utáni minőségét, aztán lassan, de biztosan veszít belőle, miközben értelmetlenül halmozza a tárolási költséget. Szabaduljatok meg a tavalyi árutól!
5. Ne kergess hiú ábrándokat. A világkészletek és felhasználási adatok alapján nem fog érdemben változni a kukorica ára.
6. Az idei időjárás átlagosnak ígérkezik. A La Niña elcsendesülőben, csak nyár végére várnak a meteorológusok egy enyhe El Niñot. Lehetséges, hogy idén újabb termelési rekordok születnek az északi féltekén.
7. Az asszony jobban ráérez. Az árukészlet felével hadd kereskedjen az asszony. A nőket kevésbé hajtja a mohóság és az ego, amikor megindulnak az árak felfelé. Képesek higgadtabban dönteni, amikor a gazdaság működéséhez szükséges pénz előteremtéséről van szó.