Növényvédelmi szakembereket kérdeztünk meg, mennyire kell megijedni a mostani fagyos napoktól. Ők azonban inkább az eddigi enyhe tél miatt riadoztak.
Kujáni Olga Bács-Kiskun megyében leginkább a gyümölcsösökre lát rá."Igaz, hogy a kajszi és az őszibarack rügyei is kipattantak, de
A szőlő tavaly nemcsak kibírta a mínusz 20 fokos hideget, de az alvórügyekből még szebb termést is hozott az átlagnál" - emlékezetet a szakember. A rovarkártevőkkel azonban komoly gondok lehetnek idén: "Nemcsak a saját faunánk, de a mediterrán kártevők is sikeresen átvészelték az idei telet." Szántón a repcebogár korai és nagyszámú megjelenésére számít Kujáni Olga.
Kocsis Imre Tolna megyében arról számol be, hogy a repcelevelek már most fómásak, a kalászosokon pedig megjelent a sárgarozsda. Mindez azt vetíti előre, hogy komoly gombanyomás várható idén, erős lisztharmat- és szeptória-fertőzésre lehet számítani. Vörös Kornél (Komárom-Esztergom megye) ehhez hozzáteszi, hogy
Amitől azonban mindketten tartanak, az a rovarok gyors és nagy egyedszámú betelepülése a táblákra. "Kellett volna három egymást követő nap a kártevők megtizedelésére, amikor mínusz 18 fok alatt van a hőmérséklet" - vélekedik Kocsis Imre. Vörös Kornél szerint is nagyobb lesz a rovarnyomás, ezért a szokásosnál éberebbnek kell lenni idén.
Két nap alatt átléphetik a betelepülő rovarok a védekezési szintet." Magában a búzában és repcében nem esett kár, és úgy tűnik, az ültetvények is megúszták a télvégi lehűlést. Egyedül a pockok nem örültek a többnyire hómentes télnek: ahol nem takarta őket lucerna, ott a vércsék és ölyvek szépen meghíztak rajtuk a télen.