Hamarosan új országos főállatorvosi határozat jelenik meg az afrikai sertéspestis elleni védekezéssel kapcsolatban - tudta meg a Magyar Idők. A járvány ugyanis hónapok óta ostrom alatt tartja határainkat. A helyzet 2017 januárja óta egész Európában tovább romlott, a betegség Romániában, a Moldovai Köztársaságban és Csehországban is felütötte a fejét. A hatóság munkacsoportja ezért újra kijelölte azokat a területeket, ahol alacsony, közepes, illetve magas a betegség megjelenésének a kockázata. A Nébih tájékoztatása szerint az új határozattal ez utóbbi két kategória lényegesen bővül.
A magas kockázatú területeken
- fokozni kell a kocák és az egy év alatti malacok kilövését;
- a társas vaddisznó vadászathoz a megyei főállatorvos engedélyére lesz szükség;
- minden kilőtt egyeden kötelező virológiai vizsgálatot végezni;
- a kilőtt állatok zsigereit össze kell gyűjteni, majd ártalmatlanítani;
- az állategészségügyi szolgálat évente felkeres minden sertéstelepet, és ellenőrzi ajárványvédelmet.
A közepes kockázatú területeken
- az egészséges, kilőtt vaddisznók esetében csak a mintavétel lesz kötelező, a test felhasználásával nem kell megvárni a vizsgálat eredményét;
- a társas vadászat megtartásához nem szükséges a megyei főállatorvos engedélye;
- az állategészségügyi szolgálat munkatársainak nem kell minden évben felkeresniük a sertéstartókat.
Az alacsony kockázatú területeken: az egészséges kilőtt vaddisznók esetében a mintavétel és a virológiai vizsgálat befejeződik, csak az elhullott és rendellenesen viselkedő vaddisznók vizsgálata lesz kötelező.
Az élő vaddisznók szállításának szabályai az egész országban - a terület kockázati kategóriájának megfelelően - szigorodnak. A sertéstartóknak nagy hangsúlyt kell fektetniük a járványvédelmi előírások betartására.