Rabokat osztanak be mezőgazdasági idénymunkákra?

agrarszektor.hu
Javaslatot tett arra a brit kormány, hogy a Brexit miatti munkaerőhiányt rabokkal pótolják a mezőgazdaságban. A termelők azonban elutasítják az ötletet, mivel többségük nem szívesen alkalmazna gazdaságában rabokat, pedig a munkaerő hiánya egyre nagyobb problémát okoz az Egyesült Királyságban.

Komoly munkaerőhiányt okozhat majd az Egyesült Királyságban, ha kilépnek az Európai Unióból. Az ország keresi a megoldást a problémára, és a közelmúltban arra tett javaslatot a brit kormány, hogy börtönben fogvatartottakat alkalmazzanak a mezőgazdasági szektorban a kieső munkaerő pótlására.

Az előzetes felmérések szerint a vendéglátást, az építőipart és az agráriumot érintheti majd a legsúlyosabban a Brexit. A foglyokat kockázatértékelésnek vetnék alá munkába állás előtt, és a jó magaviseletért lenne jutalmuk a farmokon való munka, amelyet ideiglenes engedéllyel végezhetnének. 

A szakemberek szerint ugyanakkor a fogvatartottak alkalmazása sem lesz megoldás a munkaerőhiányra. Lokális szinten valóban segítség lehet, de a rengeteg szezonális feladatot, mint példáuzl a gyümölcsök és a zöldségek betakarítása és csomagolása, nem fogják tudni megoldani így sem. Több piaci szereplő kifejezetten elutasítja, hogy a 6-9 hónapos szezonban fogvatartottakat alkalmazzon a gazdaságában.

A brit kormány viszont azt hangsúlyozza, hogy nem szándékoznak minden üres agrármunkahelyet foglyokkal betölteni, mindössze igyekeznek biztosítani az ágazat működését a Brexitet követően is. 2020 decemberéig a brit mezőgazdasági és élelmiszeripari ágazatban dolgozó munkáltatók szabadon felvehetnek Európai Uniós állampolgárokat a különböző pozíciók betöltésére, és az Egyesült Királyságba érkező munkavállalók maradhatnak az országban később is. 

NEKED AJÁNLJUK
CÍMLAPRÓL AJÁNLJUK
KONFERENCIA
Agrárszektor Konferencia 2024
Decemberben ismét jön az egyik legnagyobb és legmeghatározóbb agrárszakmai esemény!
EZT OLVASTAD MÁR?