Az Agrokor Horvátország legnagyobbb magántulajdonban lévő cégcsoportja. A fagylaltgyártástól kezdve a lapkiadásig számos ágazatban jelen van. A Sberbank sajtóosztálya az Interfax orosz hírügynökséggel azt közölte, hogy tulajdonrészük eladása függ az ártól és a vevőtől. A Sberbank jelezte: "A vevő kiválasztásakor komoly felelősséget érez azokkal az országokkal szemben, ahol jelen van az Agrokor". Ilyen ország Magyarország is.
Miért érdekes nekünk?
Az Agrokor 2004-ben megvásárolta a fonyódi ásványvíz-palackozót és a Baldauf fagylaltgyárat, az OTP pedig horvát leánybankján keresztül hitelezi az Agrokor csoportot.
A cég több mint 20 gazdaságból áll, a hús-, tej- és borpiacon is tevékenykedik. Az Agrokor nemcsak megtermeli az alapélelmiszereket, de csomagolja és forgalmazza is azokat a Konzum és Mercator élelmiszerláncokon keresztül. Csányi Sándor végül nem a horvát agrárvállalatot vette meg, hanem az itthon eladóvá vált Hungerit Baromfifeldolgozó Zrt-t. Mindez nem zárja ki, hogy idén újra versenybe szálljon a határ déli oldalán.
Hogy került a képbe a Sperbank?
A Sberbank 2014 áprilisában 600 millió euró hitelt nyújtott az Agrokornak, amit 2016 májusában újabb, 350 millió eurós hitel követett. 2016-ban csődközelbe került a 93 százalékban magántulajdonban lévő mamutvállalat, de 2017-ben elkerülte az összeomlást egy sebtiben elfogadott törvény révén, ami lehetővé teszi stratégiai cégeknek, hogy az államtól rendkívüli igazgatási eljárást kérjenek. A horvát gazdaság 15 százalékát adó csoport felszámolása nagy érvágás lett volna az országnak.
A folyamatot számos botrány övezte, Ivica Todoric, az Agrokor volt tulajdonos Londonba menekült, miután Zágráb európai elfogatóparancsot adott ki ellene, majd lemondott a kormány által az Agrokor élére kinevezett rendkívüli kormánybiztos, valamint Martina Dalic volt gazdasági miniszter is. Az alapprobléma az volt, hogy a konszern éveken keresztül meghamisította könyvelését úgy, hogy több banki kölcsönt is tőkeként könyvelt el, és ezzel félrevezette a pénz- és hitelminősítő intézeteket.
Az Agrokor egy másik orosz hitelezője, a VTB Bank 7,5 százaléknyi részesedést kapott. Az Agrokorban ezen felül egyebek között a kötvénytulajdonosok 25 százalékos, a horvát bankok 15,3 százalékos, a beszállítók 4,7 százalékos tulajdonrészhez jutottak.