Összesen 44 elvetett őszi búzafajta szerepel abban a tavaly ősszel indult posztregisztrációs kísérletben, amelynek eredményei alapján az idén a búzánál is ajánlati fajtalistát tesz majd közzé a NAK, a GOSZ és a VSZT - nyilatkozta az agrárszektor.hunak Petőházi Tamás, az agrárkamara osztályelnöke. A listára azok a fajták kerülhetnek fel, amelyek hozama meghaladja az országos termésátlagot. A mennyiségi eredményeket várhatóan szeptemberben, a sütőipari minőséget tükröző beltartalmi - fehérje/sikér, illetve W, P és L - mutatókat pedig októberben teszik közzé.
A posztregisztrációs kísérletekbe a tulajdonos cégek nevezhetik fajtáikat, amelyeket úgynevezett négyismétléses, mikromarcellás körülmények között vizsgálnak. A tavalyi kísérletek alapján a kukoricánál már 2018-ban elkészült egy ajánlati fajtalista, amely 34 fajtát tartalmaz. A repcénél pedig várhatóan 2020-ban publikálnak először ilyen listát, amelyet mindhárom növényfajnál évente megújítanak. A listákat az agrárkamara gondozásában megjelenő, 340 ezer példányszámú Nak-lapban, illetve a VSZT honlapján jelentetik meg.
Petőházi Tamás szerint az ajánlati fajtalisták célja, hogy a termelők támpontot kapjanak a fajtaválasztásban és - felhasználásban. A kukoricánál például ma az látható, hogy a gazdálkodók az országos átlaghoz képest egy tonnával nagyobb termésre számíthatnak, ha a közzétett lista első harmadában szereplő fajták közül választanak. Így pedig - a jelenlegi árviszonyokat figyelembe véve - hektáronként mintegy 50 ezer forinttal több bevételre tehetnek szert.
Az idén megjelenő ajánlati búzafajta-listánál az lehet a legfontosabb, hogy a termelők olyan fajták mellett döntsenek, amelyek a saját termőhelyi adottságaikhoz legközelebb eső kísérleti területeken hoznak jó eredményeket - húzta alá Petőházi Tamás. A megfelelő választás érdekében a kísérleti helyek listáját is publikálják.