Julien Laffont és Mathilde Ceauxok az iparág szakértőinek és vezetőinek nevezte a robotokat az idei Prega konferencián. A Naïo Technologies a mezőgazdaság és a szőlőtermesztés számára fejleszt robotokat.
Julien Laffont szerint a mezőgazdasági robotok fejlődésében két út várható: az egyik az önjáró traktorok elterjedése, a másik a különféle robotrendszerek nagyarányú elterjedése. Az előadó úgy véli, ezek a robotok jó megoldást jelentenek a gyomirtók használatának csökkentésére, majd teljes elhagyására, ezáltal sokat tesznek a fenntartható mezőgazdaság megvalósulásához. A robotok új feladatok, új kihívások elé állítják a farmereket is - véli Julien Laffont, aki szerint azok tudják majd sikeresen és eredményesen kamatoztatni a gazdaságukban ezeket a gépeket, akik hajlandóak a bevett szokásokat és gyakorlatokat megváltoztatni, illetve akik képesek lesznek "robotokban gondolkodni". Mathilde Ceauxok ezt azzal egészítette ki, hogy nagyon fontos, hogy azok a termelők, akik robotokat alkalmaznak, tisztában legyenek a robotok korlátaival, és képesek legyenek a robotok által elkövetett hibák megértésére is.
A robotika és az automatizálás egyre nagyob szerepet kap a mezőgazdasági ágazatban. A mezőgazdasági területeken a robotok legelterjedtebb alkalmazási területei
- a légi adatgyűjtés, a térképezés,
- a vetés és az ültetés,
- a trágyázás és az öntözés,
- az interkulturális műveletek,
- a szedés és a betakarítás,
- de a fejőrobotok révén ma már az állattenyésztésben is meghatározó a szerepük.
A Nemzetközi Robotika Szövetség szerint a legfőbb piacot elsősorban Kína, a Koreai Köztársaság, Japán, az Egyesült Államok és Németország jelenti a robotok számára, ezek az országok a teljes kínálat 74% -át alkalmazzák. Az Európai Unióban és globálisan is egyre nagyobb probléma munkaerőhiány, ezért az Európai Bizottság számos nagyprojektet, mint például a GARotics (zöld spárga robotgyűjtő rendszer), a GRAPE (a szőlőültetvények felügyeletére és a védekezésre szolgáló földi robotok) és a MARS (mobil mezőgazdasági robotok) finanszíroz, hogy a kézi munkát automatizált technológiákkal helyettesítse. Emellett számos mezőgazdasági automatizálási projekt létesült, mint például a Hands-free hektár projekt az Egyesült Királyságban, a robotalapú fejés Kínában, vagy az ausztráliai gyomirtó robotok. Ezeknek a robotoknak köszönhetően a robotgyártók óriási potenciált látnak a mezőgazdaságban, és a közeli jövőben ez nagy lökést adhat a szegmens fejlődésének.
Tóth Krisztina