A Nemzetközi Gabonatanács (IGC) enyhén módosította janári előrejelzését a repce és a kanola 2019/20-as termését illetően. A korábbi globális 35,6 millió hektárt 35,8 millió hektárra javították.
A területcsökkenés oka a vetés idején uralkodó aszályos időjárás, majd a gyenge kelést követő rossz telelés. Különösen Franciaországban és Németországban mondtak le a gazdák az olajos növény elvetéséről, illtve kényszerültek a heterogén táblák kitárcsázására. Ezzel szemben Oroszországban és Ukrajnában 14, illetve 28 százalékkal bővült a repce termőterülete az előző szezonhoz képest. Az ukrán termésre az EU eddig is nagyban számított, most pedig különösen szüksége lesz rá.
Ukrajnában a repcetermelés viszonylag újkeletű és nem túl népszerű tevékenység, mivel a tél kritikus időszak a növény életében, emiatt a kontinentális éghajlaton kevés sikerélményt adott a gazdáknak. Hogy a repce jelentősségét helyén kezeljük, íme néhány adat:
- az
ország 60-66 millió tonna gabaonafélét termel meg évente, amiből bő 40
milliót exportál (ez gyakorlatilag fele részben búza és kukorica);
- napraforgóolajból a világ első számú
exportőrének számít Ukrajna, évente 18-19 millió tonnát gyárt, amiből 3.5
milliót külföldön ad el;
- szójából 3,5-4 millió tonnát állít elő, ennek felét exportra szánja;
- a harmadik olajos mag, a repce csak 2,2
millió tonna körüli termésmennyiséget hozott eddig az országban, amit 86
százalékban a külpiacon (Európában) adtak el.
Vagyis egy nem túl nagy kultúráról van szó, aminek a termőterülete még növekedhet - ha a piaci viszonyok ezt indokolják. Európa vszont a világ legnagyobb repcetermelője (és felhasználója is), évente több mint 20 millió tonna repcemagot takarít be. Ez azonban nem szokta fedezni az igényeit, így rendszeresen importra szorul a biodízel alapanyagát adó növényből. Idén a 13 százalékos terméscsökkenés azt jelenti, hogy Európa elveszítheti világelső helyét a repcetermelésben. A globálisan második legnagyobb termelő, Kanada ugyanis cc. 18 millió tonnás terméseket szokott produkálni, ami idén még több is lehet, mivel a növény termőterülete kis mértékben bővült. Mindent összevetve az unióban várható terméscsökkenést a többi ország ellensúlyozni tudja. Ami pedig Ukrajnát illeti: