Az EP strasbourgi plenáris ülésén 589 támogató, 72 elutasító szavazat, valamint kilenc tartózkodás mellett elfogadott új jogszabály számos tisztességtelen forgalmazói magatartási gyakorlattá vált szokást tilt majd be. Ilyen egyebek mellett a romlandó élelmiszerek késedelmes kifizetése, a megrendelésektől való utolsó pillanatban történő elállás vagy a beszállítónak a hulladéknak minősülő élelmiszerek visszavásárlására történő kényszerítése. A promóciós, reklám- vagy értékesítési kampány költségeinek a beszállítóra való terhelésére a jövőben csak a felek közötti előzetes és egyértelmű megállapodás esetén lesz mód.
Az új irányelv lehetőséget biztosít az élelmiszer-beszállítóknak arra, hogy panaszt tegyenek, még akkor is, ha az unió másik tagállamában történt a tisztességtelen kereskedelemi tevékenység. A tagállamokat pedig felhatalmazza majd az új szabályok érvényesítésére, a megállapított jogsértések szankcionálására. A szabályok hatálya kiterjed majd a kiskereskedőkre, az élelmiszer-feldolgozókra, a nagykereskedőkre, a szövetkezetekre és a termelői szervezetekre, illetve azokra az egyéni termelőkre, akik az azonosított tisztességtelen forgalmazói magatartás bármelyikétől szenvedtek.
A jogszabály minden olyan vállalkozásra alkalmazandó lesz, amelynek éves árbevétele eléri a 350 millió eurót (mintegy 111,3 milliárd forintot), míg az e küszöbérték alatti vállalkozások differenciált szintű védelemben fognak részesülni.
Az Európai Parlament végszavazása után a másik uniós jogalkotó, az Agrárminiszterek Tanácsa várhatóan hamarosan jóváhagyja az új irányelv szövegét, amely a hivatalos kihirdetését követő ötödik napon lép majd hatályba. A tagállamoknak két évük lesz, hogy az irányelvben szereplő rendelkezéseket nemzeti jogukba ültessék át.
Erdős Norbert fideszes európai parlamenti képviselő az MTI-hez eljuttatott nyilatkozatában azt hangsúlyozta: a magyar kormány az irányelvben leírtaknál akár szigorúbb szabályokat is elfogadhat és magasabb szintű védelmet is nyújthat a beszállító gazdáknak az "élelmiszermultik túlkapásaival" szemben. Az irányelv ugyanis Magyarországra bízza, hogy mely hatóságot jelöli majd ki a bírságok kiszabására és a vizsgálatoknak panaszok alapján történő megindítására - tette hozzá a politikus.