Az adatalapú döntéshozás egyre fontosabb az agráriumban, ezért hozta létre az AgroVIR az önálló, adat üzletágat - tájékoztatott Zsoldos Tamás. A cég tíz évvel ezelőtt alakult, és olyan vállalatirányítási rendszert hozott létre, amely a döntéshozókat segíti egyre jobb döntéstámogató eszközökkel. A vállalat időben felismerte, hogy már olyan mennyiségű adat van a rendszerükben, amellyel érdemes célzottan foglalkozni, ezért hozta létre az új részleget.
Az új üzletág 2018-ban jött létre, és még komoly fejlesztések várnak rá a jövőben. Már most is van olyan szolgáltatás, amelyet a cég szoftveréhez illesztettek, ilyen például az a benchmarking felület, amelyen a gazdálkodók össze tudják hasonlítani saját gazdaságukat más gazdákéval, így láthatják hol mekkora a hozam, a költség, illetve a profit. Az adat üzletág segítségével a gazdálkodók komplexebb elemzéseket kaphatnak, és összemérhetik a saját gazdaságuk teljesítményét más gazdaságokéval. A vezető kiemelte, hogy ez nemcsak egy általános összehasonlítás, hanem olyan adatokat biztosít a gazdáknak, amelyekkel tágabb környezetben, és akár régiós szinten is kimutatást kaphatnak.
"A rendszer fejlesztésekor teljes mértékben figyelembe vesszük a partnerek visszajelzéseit. Érkezett olyan kérés az egyik ügyfelünktől, hogy nem a közvetlen környezetében szeretné látni, hogy hogyan teljesít a több gazdálkodó, hanem akár a 200 kilométerrel odébb lévő homokos talajon gazdálkodót is megnézné. A talajtípustól függően ugyanis hasonló gépeket kell üzemeltetni, egy nem annyira kötött talajon például más teljesítményű gépekre van szükség, és eltérnek a költségek is. A szoftver fejlesztése során ezt a kérést is szem előtt tartjuk" - közölte Zsoldos Tamás. A decemberi partnertalálkozón számos hasonló visszajelzés érkezett, ahol többek közt az alábbi kukorica vetőmag teljesítmény elemzést is láthatták az AgroVIR partnerek konkrét vetőmag fajtákkal:
A cég több szolgáltatótól is vásárol adatokat annak érdekében, hogy jobb elemzéseket tudjon adni a gazdálkodóknak. A közelmúltban olyan időjárással kapcsolatos szolgáltatást vásárolt az AgroVIR, amely segítségével helyspecifikusan tudják tájékoztatni a partnereket az időjárás előrejelzésről, jóval részletesebben, mint az egyes meteorológiai oldalak. Emellett olyan talajmodellt szereztek be, amellyel például a fentebb említett gazdálkodói kérést is ki tudják majd szolgálni - térképen meg tudják jeleníteni a fő talajtípusokat, jellemzőket tájegységenként.
Az iparágban nagy figyelem kíséri a precíziós gazdálkodást, és habár valóban ez a jövő, a technológia csak akkor használható jövedelmezően, ha a gazdálkodó rendbe teszi saját gazdálkodásának adatait - hangsúlyozta az adat üzletág vezetője. A helyspecifikus gazdálkodás mellett a saját gazdálkodás hektárra levetített jövedelmezőség vizsgálatához is tűpontos adatokra van szükség, illetve akár egy gépbeszerzés indításához is kellenek az adatok. Emellett a tervezéshez és az operatív irányításhoz is megfelelő információkra van szükség, így a gazdáknak először üzemi szinten kell rendbe tenniük a meglévő adataikat, enélkül ugyanis nem lehet precíziós gazdálkodást sem tervezni. A vezető kitért arra is, hogy általában az jelenti a legnagyobb problémát, amikor egy gazda el akar kezdeni precíziósan gazdálkodni, de nincs meg az a kezdeti adatmennyiség, ami az alapja lenne a tábla szintnél mélyebb, menedzsment zóna szintű tervezéshez - például a helyspecifikus műtrágya kijuttatáshoz.
Habár az AgroVIR számára valóban a szántóföldi növénytermesztésben rejlik a célközönség, az állattenyésztést sem tudja a cég figyelmen kívül hagyni. Emiatt most már állatnyilvántartást, illetve korcsoportra, istállóra és egyéb szempontokra levetített költségelemzést is tartalmaz a rendszer. Ezen kívül a gyümölcstermesztők és a szőlész-borász partnerek igényeit is igyekszik folyamatosan kielégíteni a cég.