Ahogy azt a Kiskertbloggeren már korábban megírtuk, a muskátli gondozása viszonylag egyszerű, ültetéskor és gondozásakor azonban néhány dologra érdemes odafigyelni. Ilyen a megfelelő virágföld vásárlása, illetve az öntözés és a virágok elhelyezésének fontossága. A muskátli megfelelő neveléséhez hozzátartozik a növényvédelem is, ezért összegyűjtöttük a három leggyakrabban előforduló betegséget, amelyek ha nem figyelünk eléggé, képesek kipusztítani az összes virágunkat.
A muskátli gombás betegségei közül a legfontosabb a muskátlirozsda, ami csak álló muskátlin fordul elő. Tünete a levelek színén jelentkező sárga, körkörös folt, a fonákon pedig barna spóratelepek. A betegség következtében a levelek elszáradnak, lehullanak, a növény felkopaszodik. A fertőzés ott terjed el, ahol a növények sűrűn állnak és buja növekedésük miatt a levelek - eső és öntözés után - sokáig nedvesek maradnak. Ezért kerülni kell a túlöntözést és a túltáplálást. Szükség esetén 7-10 naponként rozsda elleni szerekkel, például réx-hidroxid, réx-oxiklorid, vagy mankoceb hatóanyag tartalmú gombaölő szerekkel végezzük el a permetezést, és folyamatosan távolítsuk el a beteg leveleket.
Borús, párás időszakban veszélyezteti a muskátlit a botrítiszes betegség. A gomba a sárgult, elhalt leveleket, az elnyílt virágokat támadja meg, ha csapadékos, párás az időjárás, és sűrű a muskátlilombozata. A beteg növényi részeken szürke színű penészgyep alakul ki. Legegyszerűbben a növények tisztogatásával, az elöregedett, sárgult levelek és elnyílt virágok lecsipegetésével, megfelelő szellőztetéssel, valamint a felső öntözés mellőzésével védekezhetünk ellene. A permetezésekhez az azoxistrobin, a ciprodinil és a fludioxonil hatóanyag tartalmú gombaölő szerek engedélyezettek.