Az Európai Bizottság Mezőgazdasági Meteorológiai Intézetének (MARS) májusi előrejelzése alapján az 5 éves átlaghoz mérten 3,3 százalékkal lesz kevesebb a repce átlagtermése. A tavalyi évhez képest persze szebbek a számok, de 2018-ban évszázados rekordot döntő szárazság uralkodott Európa nagy részén, és leginkább a legnagyobb repcetermelőket sújtotta. Nem csoda, ha 2018-hoz képest 8,5 százalékkal még több is a mostani átlaghozam uniós szinten.
Németország és Franciország még mindig nem jött teljesen helyre a tavalyi vízhiányból, a MARS szerint még mindig 3,2, illetve 4,5 százalékkal kevesebb termés várható egy hektáron, mint az 5 éves átlag. Ha ehhez hozzátesszük, hogy az őszi talajállapot miatt uniós szinten 13 százalékkal zsugorodott a kultúra termőterülete, akkor borítékolhatóvá válik, hogy az idei szezon nem lesz fergetes a repcemennyiség szempontjából.
Magyarországon az ősztől májusig tartó csapadékhiányos időszak nyomja rá erőteljesen a bélyegét a hozamkilátásokra. Tavalyhoz képest 5,8, az 5 éves átlaghoz mérten 9,2 százalékkal kevesebb repcemag várható egy hektáron a MARS szerint. Ami azt illeti, ezzel a legnagyobb bukók mi vagyunk az egész kontinensen. Hozzánk hasonló hozamcsökkenést egyedül Romániában mutattak ki, szintén az aszályos fél év miatt. Ott a tavalyi eredményektől 2,7 százalékkal, az 5 éves átlagtól pedig 7 százalékkal maradnak el a várt hozamok.
Ukrajnában sem alakulnak jól a termésátlagok, 3,3 százalékos az elmaradás tavalyhoz és 7,4 százalékos az elmúlt 5 évhez képest. Hozzá kell azonban tenni, hogy 28 százalékkal bővült a repce termőterülete az előző szezonhoz képest, ami bőségesen ellensúlyozza a kisebb átlaghozamokat.