A napraforgó elvirágzott, mely szerencsére hetekig tartott. A virágok megtermékenyülése jónak mondható, a külső virágkörökben már kifejlett kaszatokat lehet látni. A korábbi, jelentősebb esőzések ellenére a növények egészségi állapota jónak mondható, elsősorban ott, ahol betartották a vetésváltás alapvető szabályait, illetve a preventív fungicides kezeléseket időben elvégezték. A fehérpenészes (szklerotíniás) rothadás tüneteit a területek mintegy 20%-án figyelték meg, de csak a növények néhány százaléka beteg. Alternáriás és fómás megbetegedésből több van ugyan, de a tünetek egyelőre enyhék. Diaportét és botrítiszt jelenleg még nem látni a növényeken.
A következő időszakban a sülevényes, könnyen kiszáradó területeken foltszerűen többfelé meg fog jelenni a makrofomina, melyet a gazdálkodók egy része a heterogén talajviszonyoknak tud be. A kórokozó melegigényessége miatt jelenik meg először ezeken a foltokon. A megbetegedés súlyos esetben szártörést okoz, az ilyen növényeket a szél könnyedén a talajra dönt - figyelmeztet Aponyi Lajos.
A kukoricaállományokon eddig nem jelentkeztek aszálytünetek. Általános a kukoricamoly és az amerikai kukoricabogár jelenléte. Míg az előbbi rajzása folyamatosnak mondható, ezért újabb fertőzések várhatóak, a kukoricabogár imágóinak elvándorlása megkezdődött a kukoricáról. A bogarak érési táplálkozást folytatnak, ezért más növények virágporát is szívesen fogyasztják. Tojásaik lerakására adottak az optimális feltételek, ezért várhatóan jövőre sem lesz kisebb az amerikai kukoricabogár-populáció.
Több bagolylepkefaj rajzása is tart: saláta-, felkiáltójeles, gyapottok-bagolylepke. Ezek közül elsősorban az utóbbi repülését kell fokozott figyelemmel kísérni. A kukorica és más potenciális tápnövények fertőzöttsége eddig alacsony maradt, de a fokozatosan emelkedő rajzás meglepetéseket is okozhat. A rajzással párhuzamosan várható a hernyók megjelenése a kukoricacsöveken és más szabadföldi zöldségféléken. Amíg nem tömeges a rajzás, a napraforgó nincs veszélyben.
Továbbra is igen fontos feladat a kizöldült tarlók ápolása, mert csak így gátolhatjuk a kártevők szaporodását, melyek veszélyeztetik az ősz folyamán elvetésre kerülő növények zavartalan fejlődését, illetve a gondosan művelt tarló mikrobiológiai élete segíti a talaj beéredését.