A következő napokban végre a magyar gazdák mellé áll az időjárás: itt a részletes előrejelzés

agrarszektor.hu
A napraforgó, a kukorica és a gyümölcsök érési folyamatainak kedvezni fog a következő napokban várható meleg, nagyrészt száraz időjárás. A repce vetésének talaj-előkészítéséhez az ország nagyobb részén ideális a talaj fölső rétegének nedvességtartalma.

Az előző hét közepétől csak pénteken és most szerdán fordult elő elszórtan zápor, zivatar, de területi átlagban számottevő csapadék nem hullott - írja a met.hu. Az elmúlt 30 és 90 nap csapadékösszege változatos képet mutat az országban: jelenleg főleg a Kisalföld erősen csapadékhiányos, a 90 napos hiány már a 100 mm-t közelíti. Eközben keleten, északkeleten és délnyugaton jelentős a csapadéktöbblet, a 90 napos összeg többfelé 100 mm-rel is meghaladja sokéves átlagot. A csapadék ilyen egyenlőtlen területi eloszlásának (egyébként az időbeli eloszlás hasonlóan egyenlőtlen volt) oka, hogy a csapadék döntő része záporos formában érkezett, melyre kifejezetten jellemző a rendkívül nagy térbeli változékonyság. A talaj folyamatosan szárad, a fölső 20 cm-es réteg nedvessége még országszerte aránylag jónak mondható, de a mélyebb rétegek különösen a Kisalföldön kritikusan szárazak, és Csongrád megyében is sokat romlott a helyzet. A hőmérséklet az előző hét második felében lassan emelkedett, vasárnapra már 30 fok körüli maximumok voltak a jellemzők. Ezen a héten tovább fokozódott a meleg, hétfőn és kedden sokfelé 35 fok körül alakultak a csúcsérték. Szerdán északnyugat felől a Dunántúlra már hűvösebb levegő érkezett, így nagy hőmérsékleti különbség alakult ki az országrészek között.

Forrás: MTI Fotó: Kovács Attila

A napraforgó és a kukorica az érés különböző fenológiai fázisaiban járnak. A hőösszeg eloszlásnak megfelelően a keleti országrészben kissé előrébb tartanak a növények a Dunántúlhoz képest. Sokfelé jó termés ígérkezik, ugyanakkor száraz, szinte kisült táblák a Kisalföldön, főként Győr térségében figyelhetők meg, míg például Pest megyében földön fekvő növények is vannak. A korai szőlőfajtáknál zajlik a szüret, az érési folyamatoknak kedvező a száraz, meleg időjárás. A kórokozók fejlődéséhez szükséges magas páratartalom csak a hajnali órákra jellemző, azok elterjedésének tehát nem ideális az időjárás. A múlt hét elején lehullott csapadék jelentősen fokozta a gyomképződést, ezzel együtt az ország nagyobb részén a repce vetésének talaj-előkészítéséhez kedvezőek a talajnedvességi feltételek.

A következő napokban jellemzően száraz, meleg időre van kilátás. Elszórtan alakulhatnak ki záporok, zivatarok a következő napokban, de területi átlagban számottevő mennyiségű csapadék az országban a legfrissebb számítások szerint nem valószínű, csak a nyugati határszélen hullhat 5-10 mm körüli mennyiség. A párolgás mértéke 10-15 mm körül valószínű a következő 6-8 nap során, ennyivel csökken majd a talajok nedvességtartalma. A kezdeti, helyenként még szeles időt jobbára mérséklet légmozgású napok követik, így a szélcsendes éjszakákon erős harmatra kell számítani. A hőmérséklet maximuma 30 fok körül, sokfelé kissé a fölött valószínű, nem várható ebben lényeges változás. Éjszakánként azonban az egyre hosszabbodó sötét időszak miatt a nappali hőséghez képest erőteljesen lehűl a levegő, többnyire 15, 20 fokig csökken a hőmérséklet.

NEKED AJÁNLJUK
CÍMLAPRÓL AJÁNLJUK
KONFERENCIA
Agrárszektor Konferencia 2024
Decemberben ismét jön az egyik legnagyobb és legmeghatározóbb agrárszakmai esemény!
EZT OLVASTAD MÁR?