A Portfólió.hu éppen ma hajnalban tette közzé exkluzív interjúját a német FAKT AG igazgatósági tagjával, Nicolai Ulrichhal. Ebből kiderül, hogy a kertészeti termelés akár nagyobb részt is kitehet a projektből, mint azt korábban tervezték, és már a gombatermesztésben is fantáziát látnak a befektetők. A Portfólió.hu korábban úgy értesült, a német Landgard lesz a kertészeti és zöldség-gyümölcs feldolgozó részleg kidolgozója és megszervezője.
Az Agrászektor.hu-t abból a szempontból érdekli a projekt, hogy az milyen hatással van a hazai kertészeti ágazatra. Az alábbi cikkben pontosan bemutattuk, hogyan képzeli el a beruházást a német cég. Az eredeti tervek szerint a 30 hektárosra álmodott üvegházi felületet 20 hektár fóliás és 30 hektár szabadföldi kertészet egészíti ki, valamint egy 5 hektáros vertikális farm és egy 4 hektáros akvapóniás rendszer, amelyben értékes halfajokat és kertészeti növényeket együtt termelnének.
A beruházástól a magyar kormány többek között azt reméli, hogy Magyarország télen nem paradicsomimportőrként, hanem
-exportőrként jelenhet meg a térségben. A hazai ágazati szereplőket viszont az aggasztja, hogy a tervezett kertészeti beruházás nagyobb termelési kapacitást eredményezne, mint az öt legnagyobb magyar kertészet együttes kibocsátása.
Tegnap a szaktárca arról számolt be, hogy előkészítette a bezenyei Ipari Park területét, melyre a település 220 millió forint vissza nem térítendő állami támogatást kapott. Az átadón dr. Nagy István agrárminiszter azt mondta, hogy az összesen több mint 273 millió forint értékű fejlesztés hozzájárul
- a térség tőkevonzó képességének erősítéséhez, a helyi gazdaság élénkítéséhez,
- a helyi munkahelyek bővüléséhez,
- ezáltal segíti a vidék népességmegtartó képességét, hogy több generáció találjon megélhetést és boldogulást a szülőhelyén. Összességében lehetővé teszi a vidéki életszínvonal emelését.
A Portfólió.hu úgy tudja, a tényleges kivitelezés 2020-ban biztosan elkezdődik és várhatóan 3-4 évig tart. Az Agrászektor.hu-nak ágazati szereplők korábban azt mondták, leginkább a belföldre értékesítő és német hátterű kereskedelmi láncokkal is partneri viszonyban álló termelők tartanak attól, hogy az új beruházó kiszorítja őket a beszállítók közül. Jelenleg az ágazatban több nagy beruházás is folyik. A kapacitásbővítésen túl a diverzifikáltabb értékesítés irányába is igyekeznek elmozdulni a magyar kertészetek.
Lapunk a jövő héten részletes beszámolót készít a témáról.