A projektet, amely a környezet védelme és a gyomirtószerek használatának csökkentése miatt indult el, részben a brit Mezőgazdasági és Kertészeti Fejlesztési Tanács (AHDB) finanszírozta.
- mondta Joe Martin, az AHDB növényvédelmi tudósa.
Nikolaos Koukiasas, a Readingi Egyetem PhD-s kutatója elmondta, azzal, hogy pontosan a megfelelő mennyiségű szert juttatja közvetlenül a levelekre, az eyeSpot paradigmaváltást jelent a gyomirtásban. Az első tesztek eredményei azt mutatják, hogy a robot a gyomirtó cseppenkénti kijuttatásával kiváló eredményt ért el a gyomtalanítás területén, káposztára alkalmazva 95%-kal, póréhagyma esetében pedig 74%-kal kevesebb gyomirtót használt fel, mint amennyit a hagyományos permetezés során szoktak.
Ahogy a big data technológiák egyre fontosabbak lesznek a mezőgazdaságban, úgy az eyeSpot képalkotó rendszerében is benne van a lehetőség, hogy a gyomirtáson kívül a növekedés megfigyelésére, korai hozambecslésre és a növényzet állapotának felmérésére is alkalmassá váljon, ezáltal valódi multifunkcionális géppé váljon.
- mondta Alistair Murdoch, a Readingi Egyetem egyik oktatója. A környezeten is sokat segít, ha visszaszorítjuk a talaj gépekkekl való bolygatását, ugyankkor megszüntetjük a célterületen túli permetezést és csökkentjük annak az esélyét, hogy vegyszerek elsodródjanak - tette hozzá Murdoch professzor.
Az eyeSpot robot további fejlesztéséhez új partnerek is csatlakoztak, mint például az amerikai Concurrent Solutions LLC. A robot kereskedelmi forgalomba hozatalát már vizsgálják, és ha a további tesztek is sikeresek lesznek, az eyeSpot nemsokára meghódíthatja Nagy-Britannia, és később talán az egész világ piacait.
A cikk eredeti nyelven az Agriland oldalán olvasható. A címlapkép az AHDB tulajdonát képzi.