Örömtelinek nevezte Feldman Zsolt, az Agrárminisztérium államtitkára azt, hogy a 2011-ben tapasztalt mélypontot követően ismét emelkedik Magyarországon a tojásfogyasztás. Azóta 25-30 százalékos keresletélénkülést tapasztalni a vásárlók körében, ami annak köszönhető, hogy a tojást ismét az egészséges élelmiszerek közé solják. Az államtitkár a ma, Budaőrsön megrendezett Tojás Világnapi szakmai konferencián utalt rá, hogy Európa tojástermelői legutóbb 2012-ben kényszerültek egy nagy technológiaváltásra, de most ismét felerősödtek azok a hangok, amelyek ezt a javított tartásmódot is tiltanák 2025-től.
- ismertette az államtitkár. Kiemelte, minden kikényszerített technológiaváltás sok milliárd forintjába kerül az ágazatnak, amit ráadásul a hazai fogyasztó nem is igényel. Úgy vélte, meg kell hagyni a fogyasztó és a termelő oldalán is a választás szabadságát a tojás termelési körülményeit illetően. Feldman Zsolt kiemelte: idén 1,5 milliárd forintot már kifizetett a szaktárca a szektort érintő állatjóléti programokra, amelyekkel azt jutalmazzák, aki az unió alapelőírásain túlmutató körülményeket teremt a madaraknak. Ezen felül még 140 millió forint érkezése várható októberben.
Feldman Zsolt örömét fejezte ki amiatt, hogy európai szinten is kampány indult a fogyasztók tájékoztatására és a tévhitek eloszlatására a nagyüzemi állattartással kapcsolatban. A közösség világszinten is a legjobb feltételeket biztosítja a termelő állomány számára, ami nemzetközi viszonylatban már így is rontja az unió versenyképességét. Mint kiderült, az EU belső tojáspiacát csak a vámok a védik, a termelés hatékonysága nem veszi fel a versenyt az olyan riválisokéval, mint Ukrajna vagy az USA.
A rendezvényen nyitóbeszédet mondott Győrffy Balázs, a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara (NAK) elnöke is. Elmondta, hogy a szakigazgatás mindig is kiállt a termelők érdekei mellett, és kész az áruházláncokkal szemben is keményen fellépni. Fontos továbbá a fogyasztók hiteles tájékoztatása. Mint mondta, a vásárlók meg kell hogy értsék: ha újabb technológiaváltást kényszerítenek ki, akkor a termelés csökkenni, a tojás pedig drágulni fog, miközben a harmadik országokból származó import - amely sokkal rosszabb körülmények között termelő állományokból származik - bebocsátást követel az EU kapujában.