Elképesztő! Így turbózzák fel a rossz minőségű talajt a nagyok

agrarszektor.hu
Az amerikai földművelésügyi minisztérium alá tartozó Mezőgazdasági Kutatási Szolgálat (Agricultural Research Service, a továbbiakban ARS) és az Amerikai Hadsereg Műszaki Hadtestének (United States Army Corps of Engineers, rövidítve USACE) közös kutatása szerint a porrá őrölt papír felhasználható a termőtalaj állagának, minőségének javítására is.

A felfedezéshez az vezetett, hogy az ARS felajánlotta a segítségét az Amerikai Hadseregnek, hogy megoldást találjanak a sereg működésével járó két komolyabb környezeti problémára: az irdatlan mennyiségű papírhulladék kezelésére és a gyakorlótérként használt területek növényzetének újratelepítésére, derült ki a Future Farming cikkéből. Az első probléma abból fakadt, hogy a szövetségi rendelkezések előírják, hogy a hadsereg által használt és meg nem őrzött titkosított dokumentumokat finom porrá kell őrölni, ami viszont az újrafelhasználásra alkalmatlanná teszi az anyagot. A második problémát pedig az okozza, hogy a katonai gyakorlótérként használt területek a folyamatos igénybevételtől szinte minden esetben nélkül kietlen pusztasággá válnak, és ahol a talajeróziós hatásoknak köszönhetően nehéz az újrafüvesítés.

Jön az év vége kihagyhatatlan agrárrendezvénye, a kétnapos siófoki Agrárszektor Konferencia! A december 4-5-i esemény egyedülálló módon foglalja össze és mutatja be az agrárgazdaság legnagyobb érdeklődésre számot tartó, legaktuálisabb témáit az államigazgatási szféra és az üzleti élet csúcsvezetőinek részvételével. A konferencián elhangzó információk segítséget nyújtanak abban, hogy az agrárium szereplői megalapozott gazdasági döntéseket hozhassanak, és még sikeresebbé tehessék gazdálkodásukat, üzleti tevékenységeiket. Regisztráljon most a december 4-5-i siófoki Agrárszektor Konferenciára!

Az ARS és az USACE közös kutatása tehát ezeknek a problémáknak a megoldására irányult. Ennek következtében rájöttek, hogy a porrá vagy még finomabbra őrölt papír használható talajkiegészítőként, amely egyszerre javítja a talaj egészségét és teszi lehetővé a fűfélék megmaradását a hadsereg által letarolt gyakorlópályákon. Ezek után a következő feladat az volt, hogy rájöjjenek, egy egységnyi talajhoz mennyi papírport lehet keverni, ami még a talajt javítja, de nem aggályos a környezetvédelem szempontjából.

A papírhulladékkal végzett korai kísérletek, amelyekre a kentuckyi Fort Campbellben és a georgiai Fort Benningben került sor, pozitív eredményt hoztak a növényzet visszatelepítésében. A kísérletezés következő fázisára Fort Polkban került sor, ezt a kutatók már finomra őrölt papírral végezték. A kísérlet során bebizonyosodott, hogy az ilyen típusú feldolgozott papírhulladékkal kezelt területeken nagyban javult a talaj minősége és gyorsabban növekedtek a honos fűfélék.

A további kísérletek kimutatták, hogy azokon a területeken, ahol a kiszámolt optimális arányban keverték a talajhoz a finomra őrölt papírhulladékot, ott a kontrollterületekhez képest 45%-kal eredményesebb lett a füvesítés. A kutatók szerint a talajtakaró helyreállítása megóvhatja a talajt a további eróziótól, növeli a talaj széntartalmát és a helyi élővilágnak is jobb élőhelyet biztosít. Ez a felfedezés különösen fontos lehet a növénytakaró nélkül maradt, talajeróziós hatásoknak kitett területek megkötése, növényzetének újratelepítése szempontjából.

NEKED AJÁNLJUK
CÍMLAPRÓL AJÁNLJUK
KONFERENCIA
Agrárszektor Konferencia 2024
Decemberben ismét jön az egyik legnagyobb és legmeghatározóbb agrárszakmai esemény!
EZT OLVASTAD MÁR?