Pete egy tudományos kísérlet résztvevője, amelynek során a tudósok arra voltak kíváncsiak, hogy a növények anyagcseréje során létrejövő biológiai melléktermékekből lehetséges-e energiát kinyerni - írja a ZSL. Ezeket a földbe visszajuttatott melléktermékeket a talajban élő baktériumok lebontják, a folyamat során energiát termelve. A tudósok ezt az energiát próbálták meg, kétségkívül sikerrel csapdába ejteni. Az elgondolás alapja az volt, hogy ha ezt az energiát össze lehet gyűjteni speciális energiacellákban, és később különféle mérőeszközöket, szenzorokat és kameracsapdákat üzemeltetni vele.
A legtöbb erőforrás korlátos. Az elemek lemerülnek, időről időre ki kell őket cserélni, a napkollektorok működéséhez napfényre van szükség, ugyanakkor a növények az árnyékos helyeken is meg tudnak élni. A tisztán növényi energia azonban szinte korlátlan lehetőségekkel rendelkezik - mondta Al Davies, a londoni állatkert technológiai specialistája.
A tudósok Pete köré a holland Plant-E által létrehozott mikrobiális üzemanyagcellákat telepítettek, amelyek, működésüket tekintve olyanok, mint a kezdetleges akkumulátorok. Ezekhez az üzemanyagcellákhoz pedig egy, az amerikai mesterséges intelligenciával foglalkozó vállalat, az Xnor.ai által kifejlesztett, ultraalacsony energiaigényű kamerát kapcsoltak. A kamera olyan kevés energiát igényel, hogy egyetlen páfrány is képes működtetni.
És nem is akárhogyan! Pete jelenleg 20 másodpercenként készít egy fotót, ami messze túlszárnyalta a tudósok várakozásait. Al Davies elmondta, hogy ezzel a módszerrel a kutatóknak lehetőségük nyílik a nehezen megközelíthető és barátságtalan élőhelyek megfigyelésére is úgy, hogy emberi jelenléttel nem bolygatják meg ezen a helyen a természetet. A szenzorok és kamerák pedig hasznos eredményekkel szolgálhatnak ezen élőhelyek működésének, valamint a klímaváltozás és az ahhoz hasonló volumenű fenyegetések pontosabb megértéséhez.