Egy mezőgazdasági törvényjavaslat szerint Anglia és Wales gazdálkodói számára a Brexit utáni hét évben fokozatosan megszüntetik a közvetlen kifizetéseket - írja a farminguk.com. A legújabb kutatások azonban rámutatnak, hogy a piaci bizonytalanságok miatt a gazdálkodók éppen ebben az időszakban lesznek a "legjelentősebb kockázatoknak" kitéve. Ezért a Country Land and Business Association (CLA) javaslatot tett egy 1,4 milliárd font (532 Mrd forint) összegű alapra, amely 2021-től kezdődően 7 éven át évi 200 millió fonttal segítené a gazdákat.
A befektetési alap a jó gyakorlatokat és az új technológiákat támogatná, beleértve az épületek, eszközök és egyéb infrastruktúra beszerzését. Mindez elősegítené a mezőgazdaság termelékenységének növekedését, és fokozná a szektor ellenálló képességét a piaci hatásokkal szemben, továbbá környezeti oldalról is előnyös lenne - indokolta a CLA. Az alap egy 30 millió font összegű tanácsadási alapot is tartalmazna, hogy ösztönözze a szakmai-üzleti tanácsadás iránti igényt, és könnyítse a technológia-váltásokat.
A csomaggal párhuzamosan a CLA javasolja a jelenlegi agrár-környezetvédelmi rendszerek finanszírozásának növelését, valamint az állatjóléti programok folytatását is. A szövetség elnöke, Tim Breitmeyer arra inti a kormányt, hogy a mezőgazdasági termelőket érő változások mértékét "ne becsülje alá" a Brexitet követő években. Így folytatta: "A szükséges beruházásokat támogató, évi 200 millió font összegű alap segíteni fogja az ágazatot abban, hogy továbbra is fenntartható módon lássa el minőségi élelmiszerrel a lakossságot."
Az "Eredményes átmenet biztosítása a mezõgazdaság, az erdõgazdálkodás és a környezetvédelem érdekében" című politikai tájékoztatót október 25-én, pénteken adták ki.