Győr közelében található egy kis falu, Osli, ahol a 2017-ben elhunyt üzletember, Klapka György dióültetvénye található. A Denise&Sandy Kft.-t Klapka két legfiatalabb gyerekéről nevezte el, a cég égisze alatt található a 42 hektáros, 8000 darab bió diófát számláló ültetvény. A biznisz tehát azóta is töretlenül megy, a céget jelenleg Dr. Brazda Nicole, Klapka György legidősebb lánya vezeti. Már a 2000-es években komoly fejlődést mutatott a gazdaság, elindult ugyanis az ültetvény bioba való átvezetése, illetve különböző feldolgozó gépeket szerzett be a cég Franciaországból - tájékoztatta az agrárszektor.hu-t Brazda Nicole.
Németországban nagy kereslete van a magyar diónak, több nagy cég is szeretne nagyobb, 100-150 tonnás mennyiséget vásárolni a cégtől, ezt azonban nem tudják teljesíteni - tudtuk meg az ügyvezetőtől. Ugyanakkor így sincs ok a panaszra, hiszen sok régi és új partnerük van, akik folyamatosan tőlük vásárolnak.
Brazda szerint a mai modern, korszerű világban lépést kell tartani, így 2019-ben első magyarországi mezőgazdasági cégként csatlakoztak a Crowdfarming (R)-hez. A mikrofarmer elve, hogy az emberek egész Európában mezőgazdasági termelőkké válhatnak azáltal, hogy örökbe fogadhatnak egy fát az ültetvényen, amiért karbantartási díjat fizetnek. Ennek a díjnak az összege országonként változó. "Maga az örökbefogadás úgy néz ki, hogy az örökbefogadó képek alapján egészen a szüretig végigkíséri a saját fájának az ápolását, gondozását, illetve fejlődését, mert folyamatosan információt és képeket küldünk a fáról" - emelte ki az ügyvezető igazgató. Októberben, mikor beköszönt a szüret, minden mikrofarmer postai úton megkapja a fája termését, ami fánként 10 kilogramm biodiót jelent, valamint ha szeretné az örökbefogadó, akkor a doboz tartalmaz még 5 kilogramm biodiót és egy üveg biodióolajat is.
A biodióolaj egy új termék a cég palettáján, idén kezdték el ugyanis gyártani. "Emellett sok tervünk van még a jövőre nézve, többek között az, hogy nemsokára elindul a webáruházunk is, ahol minden termékünk kapható lesz, mint például a héjas dió, a dióbél, vagy a dióolaj" - közölte Brazda Nicole.
A szüret jelenleg még zajlik az ültetvényen, és nagy erőkkel dolgoznak azon, hogy a legrövidebb időn belül be tudják fejezni. "Egyre több gazdától halljuk, hogy idén rossz lett a termés, a májusi esőzés, a nagy meleg, illetve a kártevők miatt. Nálunk is voltak problémák, de alapvetően jó minőségű dióra számítunk. A jövőben szeretnénk több biogazdával felvenni a kapcsolatot annak érdekében, hogy összefogjunk, és együtt találjunk megoldásokat a felmerülő problémákra, illetve kihívásokra - tette hozzá az ügyvezető.