Viski József a Portfolio Agrárszektor 2019 konferencián elmondta, hogy a Vidékfejlesztési Program 1300 milliárd forintos keretéből 554,7 milliárdot már kifizetett az Irányító Hatóság. Viski József felhívta a figyelmet arra, hogy a beruházási támogatásokkal való elszámolásra két főszabály érvényes:
- a pályázónak a támogatási döntést követő 12 hónapon belül a beruházási pénzek 10 százalékával el kell számolni,
- 24 hónap múlva pedig a teljes megvalósulásról kell jelentenie a hatóságnak.
Utóbbi időpont a legtöbb kérelmező esetében mostanában jár el. A helyettes államtitkár ugyanakkor felhívta rá a figyelmet, hogy kormányzat eleve 10%-kal túlvállalta magát a kifizetési kötelezettségek tekintetében, mivel az a tapasztalat, hogy a pályázatok 10-15 százaléka nem szokott megvalósulni. Ha ez most 20 százalék lesz, akkor sem az 1300 milliárd forint 20 százaléka szabadul fel tavasszal, és ennek két oka van:
- 1. A 10 százalékos túlvállalás miatt legfeljebb 10-12 százaléknyi forráskeret válhat újra eloszthatóvá.
- 2.Az Irányító Hatóság - ha ezt kérelmezi a pályázó - 95 százalékban engedélyezi a megvalósításra adott határidő hosszabbítását. A legtöbben ugyanis már túl vannak a közbeszerzésen és néhány mérföldkövön, ezért valószínűsíthető, hogy fél éven belül be tudják fejezni a beruházást.
melyet az Irányító Hatóság folyamatosan helyez ki a pályázók számára. Arra is igyekezett választ adni, hogy mely területek számíthatnak még forrásokra az elkövetkező pár évben. Utalt rá, hogy egyes pályázati felhívások között lehetőség van forrásátcsoportosításra, míg más esetekben a feltételek kedvezőbbé tételével tudták vonzóbbá tenni az adott kiírást. Utóbbira példa az öntözés-fejlesztés vagy az erdőtelepítés, előbbire pedig az állattartó telepek fejlesztésére átcsoportosított több mint 40 milliárd forint.
Mostanra 64 lezárt pályázati kiírás van mögöttünk, és 10 nyitott felhívással élhetnek a pályázók. A kormányzat tavasszal 3 újabb megnyitását tervezi. Nem kizárt, hogy már korábban meghirdetett célokra is felszabadul forrás, ilyen lehet az állattartó telepek korszerűsítése - említette a szakember -, hiszen itt is sok lesz a meg nem valósult projekt. A legnagyobb volumenű beruházási támogatás azonban az élelmiszeripari fejlesztéseket célozza: a kormányzat több mint 150 milliárdos kifizetésre vállalt kötelezettséget.
A Portfolio Agrárszektor 2019 konferenciáról eddig megjelent cikkeink:
Fotók: Stiller Ákos