Az eredményes és célszerű szakképzés alapja és alapvető feltétele a szakképző intézmények közpénzekkel és a közvagyonnal való törvényes, átlátható és a korrupcióval szembeni védelmet biztosító működése és gazdálkodása. Mindezen igényekkel összhangban, a közpénzügyek átláthatóságának előmozdítása, a közvagyon védelme érdekében az Állami Számvevőszék agrárszakképző iskoláknál végez ellenőrzéseket, olvasható a szervezet közleményében.
Az Állami Számvevőszék ellenőrzéseinek célja annak értékelése, hogy az ellenőrzött intézményre vonatkozó irányító szervi feladatellátás a jogszabályi előírások betartásával történt-e; az intézménynél a belső kontrollrendszer kialakítása és működtetése szabályszerű volt-e, biztosította-e az átlátható, szabályszerű, gazdaságos, hatékony és eredményes gazdálkodás feltételeit; az intézmény pénzügyi és vagyongazdálkodása megfelelt-e a jogszabályi előírásoknak és belső szabályzatainak. Az ellenőrzések keretében az ÁSZ értékelte az egyes intézményeknél a korrupciós kockázatok kezelését szolgáló integritás kontrollok kiépítettségét, az integritás szemlélet érvényesülését, valamint a teljesítményellenőrzés feltételeinek kialakítását is.
Az Állami Számvevőszék 2019. október 30-án nyolc agrárszakképző iskolát ellenőrzött. Ennek során a számvevőszék 70 javaslatot tett a feltárt szabálytalanságok, hiányosságok megszüntetésére, illetve kijavítására az iskolák igazgatóinak, akiknek a megállapítások és javaslatok alapján 30 napon belül intézkedési tervet kell készíteniük.
Az első vizsgálatot követően az Állami Számvevőszék december 13-án újabb három szakiskolát ellenőrzött, hasonló eredményekkel. Ezúttal az intézmények vezetői számára összesen 31 javaslatot fogalmaztak meg az ellenőrök. Az ÁSZ december 19-én pedig tizenegy agrárszakképző iskola ellenőrzését fejezte be. Ezek a következőek voltak:
- a budapesti székhelyű Pesti Barnabás Élelmiszeripari Szakgimnázium és Szakközépiskola;
- a szekszárdi AM Dunántúli Agrárszakképző Központ, Csapó Dániel Mezőgazdasági Szakgimnázium, Szakközépiskola és Kollégium;
- az abaújszántói Bárczay János Mezőgazdasági Szakgimnázium, Szakközépiskola és Kollégium;
- a pápai Batthyány Lajos Mezőgazdasági és Élelmiszeripari Szakgimnázium, Szakközépiskola és Kollégium;
- a hódmezővásárhelyi Gregus Máté Mezőgazdasági Szakgimnázium és Szakközépiskola;
- a szegedi Fodor József Élelmiszeripari Szakgimnázium és Szakközépiskola,
- a szintén szegedi Kiss Ferenc Erdészeti Szakgimnázium;
- a makói Galamb József Mezőgazdasági Szakgimnázium és Szakközépiskola;
- a szombathelyi Herman Ottó Környezetvédelmi és Mezőgazdasági Szakgimnázium, Szakközépiskola és Kollégium;
- a tatai Jávorka Sándor Mezőgazdasági és Élelmiszeripari Szakgimnázium, Szakközépiskola és Kollégium
- és a bábolnai Pettkó-Szandtner Tibor Lovas Szakközépiskola és Kollégium.
Az Állami Számvevőszék ellenőrzései megállapították, hogy a 2016-2017 közötti időszakban az ellenőrzött szakképző iskolák belső kontrollrendszere, pénzügyi és vagyongazdálkodása nem volt szabályszerű, ezáltal nem biztosították a közpénzek átláthatóságát és a felelős gazdálkodást. Az ÁSZ vizsgálata azt is feltárta, hogy az intézmények a korrupcióval szemben sem voltak védettek. Továbbá a pénzeszközök rendeltetésellenes felhasználása veszélyének megszüntetése érdekében az ÁSZ vagyonmegóvási intézkedés elrendelését kezdeményezte a budapesti Pesti Barnabás Élelmiszeripari Szakgimnázium és Szakközépiskolánál.
A tizenegy jelentésben az ÁSZ összesen 106 javaslatot tett.
Az ellenőrzések megállapításai alapján az Állami Számvevőszék a tizenegy agrárszakképző iskola igazgatójának összesen 106 javaslatot tett a feltárt szabálytalanságok, hiányosságok megszüntetése, illetve kijavítása érdekében. A megállapítások és javaslatok alapján a szakképző iskolák igazgatóinak 30 napon belül intézkedési tervet kell készíteniük. Az Állami Számvevőszék ellenőrzésének részletes eredménye a fenti linken érhető el.